Yeşilırmak Deltası’nda fizibilite çalışması devam ediyor

0
613

Architect DrawingsOrman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Emin Karaman, basın toplantısı düzenleyerek  Yeşilırmak Deltası’nın fizibilite çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Emin Karaman, basın toplantısı düzenleyerek kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Açıklamasında,Türkiye’nin Karadeniz kıyılarındaki en büyük deltası olan Yeşilırmak Deltası’nın sahip olduğu özellikleri ortaya koyacak fizibilite çalışmasının devam ettiğini belirten Bölge Müdürü Karaman, “Yeşilırmak Deltası’nın tüm değerlerini ortaya koyacak fizibilite çalışmasının ihalesini geçtiğimiz aylarda yapmıştık ve firma çalışmalara devam ediyor. Çalışma kapsamında elimizdeki değer ortaya koyulacaktır. Daha sonraki aşamada, Yeşilırmak Deltası’nın doğa turizmine kazandırılması yönünde Planlama aşamasına geçeceğiz. Ayrıca, Samsun doğa turizmi mastır planı çalışması tamamlandı ve bakanlığa gönderildi.” diye ifade etti.

Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Emin Karaman, 2012 yılında yapılan av denetimleri hakkında bilgi verdi. Karaman, şöyle dedi: “2012 yılında bin 634 avcı kontrol ettik. 123 avcıya yasal işlem yapıldı ve 23 adet tüfeğe el konuldu. Bunlardan dolayı da usulsüz avlananlardan 13 bin 300 liralık bir tazminat talebimiz oldu. Ayrıca 1 adet sahipsiz tüfek, 2 adet tor, 5 adet fener ve 4 adet de bıldırcın teyp düzeneğine el konuldu. Bunlarla birlikte 2 tane Karaca, 20 tane sakarmeke ,1 tavşan, 2 yaban ördeğine el konuldu. Bunlardan dolayı da 66 bin 504 lira para cezası kesildi. Toplamda 2012 yılında kaçak avlananlardan 79 bin 804 lira para cezası kesildi. Umuyorum ki bu yeni av döneminde de usulsüz avlanmalar olmaz. Hem hayvanlarımız hem de usulünce avlanan avcılarımız bu konuda rahat ederler.”

Geçtiğimiz ay Kızılırmak Deltası’nda çıkan yangın sonrası yaşanan gelişmeleri aktaran Bölge Müdürü Karaman, “Bafra’daki yangın ile ilgili soruşturma açıldı ama elimizde henüz net veriler yok. Biz suç duyurusunda bulunurken, faili meçhul olarak suç duyurusunda bulunuyoruz. Bununla ilgili kolluk kuvvetleri veya Cumhuriyet savcılığı bir veriye ulaştığı takdirde onlarda gerekli çalışmalarını yapıyorlar. Ancak olayın gelişmesi bize kasıt olabileceği yönünde düşünce oluşturuyor. Ama bir şâhısa veya kast eden herhangi bir kişiye ulaşabilmiş de değiliz. Yani aynı anda birden fazla noktada yangın çıkması bize kasıt olabileceğini düşündürüyor.” şeklinde konuştu.konuthaberleri.com

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü olarak, Samsun‘da 15 bin adet sülün ürettiklerini açıklayan Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Emin Karaman şunları kaydetti: ” 2011, 2012 ve 2013 yıllarında 15’er binlik Sülün üretimlerimizi tamamladık. Son bin tane sülünlerimizi de önümüzdeki günlerde Kızılırmak Deltasında doğaya salarak yapacağız. 2013 yılı içerisinde 3 bin tane Samsun’a biner adet  Giresun, Rize, Ordu ve Trabzon illerine, 2 bin adet Bartın’a, bin 500 adet Düzce’ye, 750 adet Sinop’a, 550 adet İstanbul’a, 350 adet Kahrammaraş”a ve 150 adet de Ankara’daki 4.  Kolordu Komutanlığı Ömer Akıncı Kışlası olmak üzere toplam 12 bin 300 adet Sülün gönderdik.

Kaynak: http://www.konuthaberleri.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments