Yassıada yeni ismiyle Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda 125 odalı otel açıldı…

0
440

Adı ‘Demokrasi ve Özgürlükler adası” olarak değiştirilen Yassıada’nın açılışı 27 Mayıs darbesinin 60. yıl dönümünde gerçekleştirildi.

“Demokrasi ve Özgürlükler Adası” projesinin çalışmalarına 2015 yılında başlanmıştı. Yassıada ve Sivriada’da bulunan tarihi ve kültürel değerlere sahip yapıların korunarak yenilenmesi ve bu adaların halkın hizmetine sunulması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, GTİ işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen proje 5 yılın ardından tamamlandı.

Adada 125 odalı otel, 30 bungalov, 600 kişilik Adnan Menderes Kongre Merkezi, cami ve kütüphane yer alıyor. Projede, karanlıktan aydınlığa geçişi simgeleyen ve Türk demokrasisinin geleceğine ışık tutan “Demokrasi Feneri”, “Sonsuzluk İskelesi”, “Özgürlük Platformu”, “Demokrasi Şehitleri Anıtı”, 27 Mayıs canlandırma alanı ve sergi salonları da bulunuyor. Darbe yargılamalarının yapıldığı kapalı spor salonu da müzeye dönüştürüldü. Projenin yatırım bedeli 500 milyon lirayı aştı. Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., adadaki otel ve turistik tesisler için Olcay Orhan’ı yönetici olarak belirledi. GTİ’nin 29 yıllık işletme süresi, proje tamamlandığında devreye girecek.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments