Yenilenebilir Enerjide Yerli Teşviği 2020’ye Uzadı

0
298

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim faaliyeti gösteren tesisler için uygulanacak fiyatlar ve yerli katkı ilavesinden yararlanabilmek için aranan süre 2020′ye çekildi.

Yenilebilir Enerjide Kaynaklarına 10 Yıllık Garanti

Yenilenebilir enerji kaynakları (YEK) ve bu kaynakla üretim yapılırken kullanılan yerli malzemeye verilecek teşviklerle ilgili Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Dünya gazetesinde yayınlanan habere göre ; yenilebilir enerjide daha önce 2015 yılına kadar devreye girecek yatırımlara teşvik verilmesi öngörülürken, yeni kararla süre 2020’nin sonu olarak belirlendi. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre,Yenilenebilir Enerjide 2020 yılına kadar devreye girecek, YEK destekleme mekanizmasına tabi YEK belgeli üretim lisansı sahipleri için 5346 sayılı kanuna ekli 1 sayılı cetvelde yer alan fiyatlar 10 yıl süreyle uygulanacak.

Yerli Aksama Ek Fiyat

Bu tesislerde kullanılacak mekanik ve elektro-mekanik aksamın yurt içinde imal edilmiş olması halinde, burada üretilen elektrik için 1 sayılı cetveldeki fiyatlara 5 yıl süreyle 2 sayılı cetveldeki fiyatlar eklenecek.1 sayılı cetvelde HES’ler ve rüzgara dayalı tesisler için 7.3, jeotermale dayalı üretim tesisi için 10.5, biyokütleye dayalı üretim tesisi (çöp gazı dahil) ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için 13.3 cent/kwh fiyat öngörülüyor. 2 sayılı cetvelde ise yerli üretim için yatırımın türüne göre 0.6-3.5 cent/kwh ek fiyat uygulanması hükme bağlanıyor.Yenilenebilir enerjide, kaynaklarına dayalı üretim faaliyeti gösteren tesisler için uygulanacak fiyatlar ve yerli katkı ilavesine ilişkin süre, 2015 sonunda bitecekti.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments