Kızılay’ın Arazisine Otel İzni Çıktı

0
183

Kızılay

Türkiye Kızılay Derneği’nin Etiler’deki 2.5 dönüm büyüklüğündeki arsasına otel izni verildi. Arsanın bir kısmı kamuya bedelsiz olarak terk edilecek.

Kızılay’ın Arazisine Otel Projesi 

Türkiye Kızılay Derneği’nin Etiler’deki 2,5 dönüm büyüklüğündeki arsasına otel izni çıktı. 2008 yılında gelir getirmesi amacıyla yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye çıkarılan arsa, 25 yıllığına bir şirkete devredildi. Kızılay’ın Arazisine Otel  veya rezidans olarak kullanmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne başvuran şirket, imar izni istedi. Ancak Belediye Meclisi, imar verilmesini uygun bulmayarak talebi reddetti. 2010 yılından beri devam eden uğraşlar sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gerekli imar izni çıktı. 

Boğaziçi siluetinin etkilenmemesi amacıyla yüksekliğin 15 kat olarak sınırlandığı yeni imar planında, inşaat emsali 2,5 olarak belirlendi. 2 bin 500 metrekare büyüklüğündeki arsanın bir kısmı kamuya bedelsiz olarak terk edilecek. Yol, park ve yeşil alan olarak kullanılacak kısım terk edildikten sonra kalan net alan üzerinden inşaat hesabı yapılacak. Şirketin önceki yıllarda istediği imar izninden kesintiler yapılarak onaylanan yeni imar planı, 22 Kasım 2013 tarihine kadar askıda kaldıktan sonra yürürlüğe girecek.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments