Uşak Deri Karma OSB”nin katı atıkları enerjiye dönüşecek

0
621

Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB), katı atıkların bertaraf edilmesi ve enerjiye dönüşümü için Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKÂ) desteği ile bir fizibilite çalışması hazırladı.

“Uşak Deri Karma OSB Katı Atık Bertaraf ve Geri Dönüşüm Tesisi Yatırım Öncesi Fizibilite Çalışması” başlıklı proje OSB Müdürü Cüneyt Öztürk, Uşak Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) İş Merkezi Direktörü Melike Ünle ve projede görev alan yöneticilerin katıldığı bir basın toplantısıyla tanıtıldı. ABİGEM ile birlikte hazırlanan projenin 120 bin TL’lik bütçesi olduğunu ve bunun 65 bin lirasının ZEKÂ tarafından karşılanacağını belirten müdür Öztürk,katı atıkların azaltılarak enerjiye dönüşümünün sağlanmasıyla hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlanacağını ifade etti. Öztürk, yaptığı açıklamada, “Bölgemiz, gerek Uşak ve gerekse ülke ekonomisi için büyük önem taşıyor. Her geçen gün büyüyen ve gelişen Uşak Deri Karma OSB’de deri, tekstil ve geri dönüşüm konularında faaliyet gösteren tesisler mevcut. Yaklaşık 5 bin kişi istihdam ediliyor. Bu firmaların üretim faaliyetleri sonucunda arıtma çamurlarıyla birlikte günlük yaklaşık 450 ton katı atık üretiliyor.

Atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması için bir fizibilite çalışması başlattık.”dedi. Projenin hayata geçirilmesi durumunda, bölgede üretilen katı atıklarının buhar veya elektrik enerjisine dönüşeceğini kaydeden Cüneyt Öztürk, “Atıklar gazifikasyon yöntemiyle azaltılacak ve oluşan sin gazın yakılmasıyla buhar enerjisi elde edilerek üretimde tekrar kullanımı sağlanacak. Atıkların yanmasıyla linyit kömürü kadar enerji açığa çıkarabiliyoruz. Belli bir noktada depolamak da mümkün fakat biz hem ekonomik değer elde etmek hem de atıkların azalmasını sağlamaktan yanayız.Yakmayla atıklar yüzde 90 azalacak ve geriye sadece az miktarda kül kalacak. Kalan külün de yol çalışmalarında dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği konusunda araştırmalarımız sürüyor.” şeklinde konuştu. Projenin bölgedeki diğer işletmelere de örnek olacağını belirten Öztürk, “Şu anda fizibilite çalışması yapılan projenin hayata geçmesi halinde çok önemli bir kazanç sağlanacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi artacak. En önemlisi de bölge sanayicisinin rekabet gücü artacak.” Dedi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments