Beş Dev Proje Gayrimenkul Sektörüne Yön Verecek

0
384

Jones Lang LaSalle tarafından hazırlanan “Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü” raporunda, beş büyük projenin Türkiye gayrimenkul pazarını hareketlendireceği öngörüsüne yer verildi. Bu projeler arasında üçüncü köprü, yeni şehir, kentsel dönüşüm, Türkiye’nin 2020 olimpiyat oyunları adaylığı, sağlık kampüslerı yer alıyor. 

Gayrimenkul Değerlemesi Yapıldı 

Türkiye’de perakende, ofis, lojistik ve otel sektörünün değerlendirildiği “Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü” raporunun açıklanması nedeniyle yapılan basın toplantısında konuşan Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, projelerinin, şehrin gelecek görünümünü değiştireceği ve bu dönüşümle sektörün büyük bir hareketlilik yakalayacağını söyledi. Yabancı yatırımcının özellikle Türkiye’de AVM yatırımlarına olan ilgisinin devam edeceğini dile getiren Alkaş, “Türkiye’de AVM’lerin 25 yıllık geçmişi olmasına rağmen Avrupa’dan daha hızlı gelişti. Ancak yeni süreçte bir AVM’nin başarılı olması için sadece lokasyon yeterli olmayacak.Artık mağaza karması da giderek daha fazla önem taşıyacak”diye konuştu. Her AVM’nin başarılı olmasının beklenmediğini kaydeden Alkaş, “Ancak alt yapı sorunlarını çözmüş, trafiğe yük getirmeyen AVM’lerin sayısal çoğunluğu birbirini olumsuz etkilemez” yorumunu yaptı.

Ofisler AVM Gibi Kiralanmalı 

Türkiye’nin ofis piyasasına yeteri kadar yabancı yatırımcı çekebilmesi için ofislerinde AVM’ler gibi kiralanması gerektiğini kaydeden Avi Alkaş, “Ofiste bugüne kadar hep yap-sat mantığı vardı. Bina yükselirken kat kat satılırdı.
Halbuki büyük kentlerde yatırımcı çekmek için ofislerde AVM’lerdeki mağazalar gibi kiralanabilir. Böylece yabancı da gelirini ön görüp ofis bloğu alabilirler. Uluslararası hükümet ve sigorta fonlarının da daha fazla ilgisi çekilebilir”dedi. Gerçekleşen alışveriş merkezi işlemlerine paralel olarak, 2013’te daha fazla perakende işleminin gerçekleşmesi beklendiğini kaydeden Alkaş, “Birincil ofis alanlarına olan güçlü kullanıcı talebi ve Merkezi İş Alanları’ndaki MİA) nitelikli ofis arzının kısıtlılığı ile birleşerek, ofis pazarında mal sahipleri talepleri doğrultusunda gelişen bir pazarın oluşmasına neden olmaktadır” dedi.

Perakendeciler Mağazalarını Küçültüyor

Jones Lang LaSalle Danışmanlık Hizmetleri Yardımcı Direktörü Elif İzgi Topbaş ise, 2012’de birçok perakendecinin, küçük ölçekli mağaza talepleri ile daha temkinli bir büyüme eğilimi izlediğini kaydederek, “Bu yaklaşımın başlıca sebebi, operasyonel giderlerin azaltılarak mağaza verimliliğinin arttırılması oldu. Ayrıca e-ticaretin özellikle ev dekorasyonu ve elektronik perakende sektöründe hızla gelişmesi de önemli bir faktör olarak ortaya çıkmıştır” dedi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments