Hesapsız AVM’ler Dökülüyor

0
408

Dev yatırımlarla kurulan alışveriş merkezlerinde sıkıntı büyüyor. Bazı AVM ‘ler ofise, dershaneye, hastaneye dönüştü; belediye binasına dönüşen de var.

Türkiye’de birbiri ardına hizmete açılan hesapsız alışveriş merkezlerinde yaprak dökümü hızlandı. Bir gayrimenkul değerleme şirketinin hazırladığı rapora göre, 2011 yılında 244 bin metrekare olarak belirlenen alışveriş merkezi fonksiyonunu yitiren alan miktarına, 2012’den bu yana 364 bin metrekarelik alan daha eklendi.

Kapısına kilit vurulan  alışveriş merkezi sayısı 23’ü buldu. Çok sayıda  alışveriş merkezlerinde çıkış için çare arayışına girerken, bazı AVM’ler ise kapısına kilit vurmamak için bulunduğu semtin yapısını dikkate alarak marka karmasını sil baştan gözden geçiriyor. En büyük sıkıntı, en fazla AVM’nin bulunduğu İstanbul’da yaşanıyor.

Atıl kalan AVM alanı 3 yılda 3’e katlanacak

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Anadolu’da fonksiyonunu yitiren alışveriş merkezleri alanlarının 120 bin metrekareye çıktığını belirterek, önümüzdeki üç yılda bu miktarın üç kat artacağını savundu. Yazıcı, ” Birçok alışveriş merkezin’ de de ofis, dershane ya da hastaneye dönme çabaları var” dedi. Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü de, İstanbul’da halen 20 bin metrekare üzerindeki dört alışveriş merkezinde sıkıntı yaşandığını söyledi. Belgü, bunlardan birinin finansal sıkıntı nedeniyle kapandığını, birinin belediye binası olarak hizmet verdiğini söyledi.

RAKAMLARLA AVM RAPORU

310 Adet -Toplam AVM SAYISI

8,3 Milyon M2 – Toplam Kiralanabilir Alan

23 Adet -Kapanan AVM Sayısı

600 Bin M2- AVM Niteliğini Kaybeden Alan

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments