Doğalgaz’ı Avrupa’ya Taşıyacak Boru Hattıyla İlgili Fizibilite Çalışması

0
410

Lefkoşa, 11 Mart 14 (T.a.k): Yunanistan Enerji Bakanlığı’nın, Yunanistan Devlet Doğal Gaz Dağıtım Şirketi’nin (Depa), Kıbrıs Ve İsrail’in Doğal Gaz Yataklarından, Girit İle Yunanistan Anakarası Üzerinden Avrupa’ya Doğal Gaz Taşıyacak Olan Bir Boru Hattıyla İlgili Fizibilite Çalışması Başlattığını  İlan Ettiği Haber Verildi..

Doğal Gazı Taşımak için Çalışmalar Başladı

Haberi “Kıbrıs ve İsrail’den Doğal Gaz Boru Hattı İçin Fizibilite Çalışması” başlığıyla yayımlayan Haravgi gazetesi, “Eastern Mediterranean Pipeline” adını taşıyan projenin, Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığıyla işbirliği içerisinde, DEPA tarafından ileriye götürülmekte olduğunu ve Avrupa Komisyonu tarafından ortak ilgi projesi olarak nitelendirildiğini yazdı.Başlangıçtaki planlamaya göre, boru hattının yılda 8 milyar metre küp doğal gaz taşıma kapasitesine sahip olacağını kaydeden gazete, kısaca boru hattının güzergâhına da yer verdi;

“1. Doğal gaz yataklarından Vasiliko’ya kadar gidecek olan 150 km.lik denizaltı kısmı, 2. Vasiliko’dan Girit’in Doğu kıyılarına kadar gidecek olan 650 km.lik denizaltı kısmı, 3. Girit’in Doğu kıyılarından Mora Yarımadasının Güney Doğu kıyılarına kadar uzanacak olan 400 km.lik denizaltı kısmı, 4. Mora Yarımadasının Güney Doğu kıyılarından Achaia’ya kadar gidecek olan 260 km.lik kara kısmı, 5. Achaia’dan Patra körfezine olan denizaltı kısmı, 6. Eteloakarnania’dan Thesprotia’ya kadar gidecek olan 220 km.lik kara kısmı”

Projenin liderinin, Edison isimli İtalyan şirketi ile DEPA olacağını kaydeden gazete, fizibilite çalışmasının, detaylı teknik unsurlar sunacağını belirtti.Giderlerin, DEPA ile Güney Doğu Akdeniz havzasındaki doğal gazın çıkarılması ve bundan istifade edilmesine müdahil olan şirketler ve kurumlar tarafından karşılanacağını ifade eden gazete, Avrupa Birliği’nden de finansman talep edileceğini kaydetti.Gazeteye göre, Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Yannis Maniatis ise açıklamasında, Eastmed boru hattının, Güney Doğu Akdeniz’deki doğal gazın Avrupa piyasalarına ihraç edilmesi için sağlam bir alternatif çözüm teşkil ettiğini dile getirdi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments