Otel Fizibilite ve Otel Yatırımı

0
463

Otel fizibilite çalışması, yatırımın ekonomik, teknik, finansal ve hukuki yönlerden etkinliğini belirlemek için yapılan bir araştırmadır. Böylece yatırım projesini çeşitli yönlerden tartışmak ve yatırımı gerçekleştirip gerçekleştirmemek konusunda kesin karar verme olanağı sağlanmış olur. Dolayısıyla kuracağımız iş için yatırım yapıp yapmamaya karar vermemizi sağlayan profesyonel bir süreçtir.

Otel Fizibilite Çalışması ve Yatırım

Fizibilite kelime anlamı olarak ‘’yapılabilirlik’’ , fizibilite çalışması  bir fikrin yapılıp yapılmayacağı ile ilgili karar vermek için yapılan analizdir. Yapılan tüm çalışmalar yatırımın yapılabilirliğine cevap aramaktan geçer. Fizibilite çalışmaları, başarıya ulaşmanın alternatif yollarını bulur ve analiz eder. Özellikle Otel yatırımcıları için bu çalışmaların önemi büyüktür. Çünkü yapacakları otel yatırımının  başarılı olup olmayacağını önceden tespit etmeleri onlara zaman ve nakit kazandırır.

Örneğin; iş planı sadece bir alternatif plan üzerinde dururken, fizibilite çalışmasında birden fazla metoda üzerinde durulur. Ayrıca fizibilite çalışmasını yapan danışman, en iyi metodu bulmak için isterse grupla birlikte çalışabilir. Bu çalışma da iş planın temelini oluşturmaktadır. Fizibilite çalışmaları işe daha başlamadan önce yapılmalıdır. Bir yatırımın yapılabilir olduğuna karar verdikten sonra işin nasıl uygulanacağı ve geliştirileceği konusunda bir iş planı yapılır.

Ön-Fizibilite Çalışması’nın Önemi

Fizibilite çalışması yapmadan önce yatırımcı bir ön fizibilite çalışması da yapabilir. Çıkan sonuçlara göre  karar alabilir. Fizibilite konusunda danışmanlardan yardım alabilirsiniz ayrıca sizinde çalışmaya katılmanız faydalı olabilir. Özellikle bu konuda İstanbul Gayrimenkul Değerleme  Otel yatırımcısı olmak isteyen yatırımcılara profesyonel destek vermektedir. Fizibil yani ‘‘yapılabilir’ iş girişimi sorunlarla karşılaşıldığında karşı koyabilen, yeterli nakitin ve karın sağlandığı, başarıya götürebilecek olandır. Yol gösterici olmasından dolayı yapılan çalışmadan da en iyi verimi almanızı sağlar.

Pazar Araştırması

Tavsiye edilen bir ürün ile ilgili pazar durum çalışmaları yapılabilir. Yapılacak olan çalışma pazar içerisinde olan fırsatları bulmada yardımcı olur. Fırsatlar bulunduğu zaman Pazar çalışması, fizibilite çalışması içerisinde yön verebilir. Genellikle fizibilite çalışmalarının pazarlama ile ilgili olan kısmındaki bilgileri pazar tespit çalışmaları çıkarır. Yapılan fizibilite çalışmaları bir anda olumsuz ya da olumlu olmazlar. Bilgi biriktirdikçe ve alternatifler üzerinde çalıştıkça, olumsuz sorunlar çözüme kavuşabilir. Zaten analiz sonuçları nadiren yüksek olasılıklı, güçlü diyebileceğimiz sonuçlar verebilir. Fizibilite çalışması projeye devam etmenin avantaj ve riskler arasındaki durumu anlamanıza yardımcı olur. Bununla birlikte alınacak tamam ya da devam kararı proje liderinin işidir, danışmanın ya da fizibilite çalışmasının amacı ve görevi değildir. İşle ilgili devam kararı verildiği takdirde geriş dönüş. İşle ilgili devam kararı verildiği takdirde geriş dönüş olmamaktadır. Kararı vermede en önemli etken yapılan fizibilite çalışmalarıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments