Çorlu Tso’da Çorlu Lojistik Köy Projesi

0
641

Tekirdağ’a bağlı Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Çorlu’da bir ilk olacak ‘Lojistik Köy Projesi’ için fizibilite çalışmalarına başlıyor.

Çorlu’da Fizibilite Çalışmaları Başladı 

Trakya Kalkınma Ajansı’nın (Trakyaka), Lojistik Köyü Projesi’nin fizibilite çalışmaları için Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’na (ÇTSO) Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında 36 bin TL’lik kaynak sağlayacağı projenin sözleşmesi imzalandı. Trakya Kalkınma Ajansı’nın Tekirdağ’daki ofisinde yapılan anlaşmanın imza törenine, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Enis Sülün ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Karaman ve Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri İbrahim Karagöz katıldı.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan ÇTSO Başkanı Enis Sülün, endüstriyel çeşitliliğiyle Türkiye’nin ihracatını sırtlayan en önemli kentlerden olan Çorlu’da, “Lojistik Köyü”nün olmazsa olmaz bir unsur haline geldiğini ifade ederek, “Sanayide verimliliği artırmak ve şehir trafiğini hafifletmek amacıyla söz konusu fikir ortaya çıktı. ‘Lojistik Köy’ün devreye girmesiyle Çorlu sanayisi çok daha verimli ve dünya çapında rekabetçi hale gelecek. Projede ‘doğrudan faaliyet desteği’ başlığı altında aktardığı 36 bin lira ile Trakya Kalkınma Ajansı yanımızda. İstiyoruz ki Çorlu’ya ciddi bir ivme katacak ‘Lojistik Köy’ projemiz artık vakit kaybedilmeden hayata geçsin” dedi.

Enis Sülün, lojistik köylere bütün gelişmiş ülkelerde ciddi rağbet olduğunu, Avrupa’da sayıları 50’yi geçen bu yapılanmanın en çok Almanya’da bulunduğunu belirterek, gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte işletilen lojistik köylerin ekonomide ve sosyal hayatta gelişime  büyük katkı sağladığını söyledi.

Öte yandan, projenin fizibilite raporunun hazırlanmasıyla ilgili bakanlıklarla iletişime geçileceği kaydedilirken Çorlu “Lojistik Köy” çalışmalarının başlamasına katkı sağlanarak konu ile ilgili teşvik edileceği bildirildi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments