Brisa’dan Aksaray’a 300 Milyon Dolarlık Yatırım

0
462
brisa
brisa

Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi, Japon ortaklarıyla birlikte Aksaray’a 300 milyon dolar tutarında lastik fabrikası yapacak, 2018’de faaliyete geçecek 300 milyon dolarlık fabrika,yılda 4,2 milyon lastik üretilecek.Geçtiğimiz günlerde ikinci fabrika yatırımı için fizibilite çalışmalarını sürdürdüğünü açıklayan Sabancı Holding ve Japon lastik devi Bridgestone ortaklığındaki Brisa, bu planlarını netleştirdi.Buna göre Brisa’nın ikinci fabrikası Aksaray ilinde kurulacak ve 300 milyon dolara malolacak.

 

Sabancı Holding ile 1988 yılından bu yana ortak olduğu dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone, Brisa’daki yatırımlarını artırma ve bu kapsamda da ikinci fabrikayı kurma kararı vermişti. Kapasiteyi artırmak amacıyla fizibilite çalışmalarına başlanması konusunda her iki ortak da Brisa yönetimine tam yetki vermiş, bunun için alternatifler değerlendirmeye alınmıştı.İşte bu alternatifler arasından en uygunu seçildi ve ikinci fabrika için düğmeye basıldı.

14 Milyon Lastik

Brisa, ikinci fabrikanın Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulmasına karar verirken, bu amaçla 300 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. Bu yeni fabrikada yılda 4,2 milyon adet binek ve hafif ticari araç lastiği üretilecek. Bu yeni fabrikadaki üretimin, 2018 yılında başlaması öngörülüyor.Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, söz konusu yatırım kararının, iki ortağın da Türkiye ekonomisi ve lastik pazarının gelişim potansiyeline güvendiklerini için alındığını belirterek “İlerde artması beklenen lastik talebini karşılamak amacıyla, ikinci fabrika konusuna karar verildi” demişti. Türkiye’nin iç pazarındaki lastik talebinin önemli ölçüde artacağı yönünde tahminleri bulunduğunu kaydeden Bayman, mevcut tesisin kapasitesinin talepleri karşılamada zorlandığını, büyüyecek yeri de kalmadığını vurgulamıştı. Bayman, iç pazar satışlarının, üretimin yüzde 65-70’ini oluşturduğunu kaydetmişti.

Yatırım tutarı artacak

Brisa’nın İzmit’teki tesisinde yıllık kapasite 10 milyon adet civarında. Yeni fabrikanın devreye girmesiyle birlikte Brisa’nın toplam üretim kapasitesi 14 milyon adedin üzerine çıkacak. İzmit’teki fabrikasında kuruluşundan bu yana yaklaşık 800 milyon dolar yatırım yapan Brisa, bu tutarı 1 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediğini bildirmişti. Yeni yatırımla birlikte bu miktar, 1 milyar doların da üzerine çıkmış olacak.Avrupa’nın 7. büyük lastik üreticisi konumunda olan Brisa’nın Kocaeli tesisleri, 380 bin m2’ye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biri. Tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden de biri.Bir başka Japon üretici Sumitomo da, Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik A.Ş. ortaklığıyla 516 milyon dolarlık yatırımın temelini atmıştı.

Kaynakhttp://www.ekoayrinti.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments