Otel Açılışlarında Yapılan 5 Hata

0
468

 

Otel Açılış

Otel Açılışlarında Görülen Beş Hata

Radisson Blu Hotel Kayseri Genel Müdürü Mehmet Mülayim,otel açılışlarında yapılan en vahim beş hataya ilişkin görüşlerini şu sözleri ile paylaştı:“Mülayim şunları söyledi: “Çocuk doktorlarının bir lafı vardır; ‘Her çocuk kendi kitabını yazar’ derler. Yani her çocuk doğumundan,gelişimine, büyümesine kadar kendine özgü bir hassaslık, bakım ve eğitim ister.

Otellerde öyledir, her yeni tesis kendine özgün yaratıcı farklılıklar ortaya çıkarmadıkları sürece başarısı vasatın altında kalan tesisler olurlar. Kimi yöneticiler maalesef bunu fark edemez ve daha tesislerinin oluşumu sırasında ardı, ardına hatalar yaparlar.Mehmet Mülayim otel açılışlarında yapılan şu hatalara değindi.


1-Fizibilite yapmamak,yatırmamak: Sadece tesis kurmanın hedeflendiği bölgedeki diğer işletmelerin başarı veya başarısızlıklarını göz önüne alarak bir tesis yapmaya, milyon Avroları yatırmaya nasıl cesaret edilebiliyor anlaşılır gibi değil.Bir bebek doğuracaksınız ve onun nasıl gelişeceğini,eğitileceğini ve yaşamını kuracağını düşünmeyeceksiniz. Başarılı olur mu? Bir tesisi kurmakta aynen öyledir. İyi bir danışmanın hazırlayacağı fizibilite raporu, yatırımcılara gereksiz görünmektedir.Ancak Pazar şartlarını, pazarın gelişim öngörülerini, bölgedeki tehdit ve imkânları göz önüne almadan yola çıkılmamalı. Tesisiniz o günün arz-talep dengesinde nereye oturacak, gelecekte bölgenin dengesinde nasıl bir unsur olacak incelenmeli, verilerle ortaya konarak yatırım kararı alınmalı.Milli servet kişisel öngörüler veya romantik hayallerle çarçur edilmemeli, sektöre zarar verecek hamlelerin yapılmasına izin verilmemeli.

2– Otel Konsepti’nin kopyalanması: Özgün konseptler yaratarak tüketicilere yeni seçenekler yaratmaktan imtina eden veya bu yaratıcılığı gösteremeyen tesisler başarılı örnekleri kopyalama yoluna gitmekte. Bırakın kopyaladıkları tesislerin başarısını yakalamayı, yanına bile yaklaşamayarak sadece birer ucuz kopya olarak kalmaktalar.

3 Satış ve Pazarlama ekiplerinin kurulumu ve işleyişinde gecikme: Nedense otel sahipleri otelleri açılır açılmaz onlara ‘Bu otel dolar merak etme’ diyenlerin kapılarında kuyruk olacaklarını zanneder.Oysaki otel açıldığında onlara bunu söyleyenlerin hepsi ya ortadan kaybolur, ya da bahaneler üretmeye başlar. Her otel açılışından en az 6 ay önce Satış ve Pazarlama faaliyetlerine hedeflediği pazarlara göre girişken bir şekilde başlamak durumundadır. Bu satış ve pazarlama faaliyetlerini de otel açıldıktan sonra da sürdürecek olan ekiplerin planlayarak, hedef odaklı yerine getirmeleri gerekir. Burada yapılacak her kısıntı aynen otelin demirbaşından, çimentosundan yapılan kısıntı gibidir. Geriye dönüşü olmayan vahim bir hatadır.

4Personele gerekli özenin gösterilmemesi: Personelini bardak taşıyan, anahtar veren vasıfsız kişiler olarak gören tesislere örnek o kadar çoktur ki. Turizm sektörü çalışanını ne kadar mutlu ederseniz, onlarda otel misafirlerinin o kadar mutlu olmasını ve verdikleri paranın karşılığını aldıkları hissini sağlatırsınız. Eğer düzgün lojman şartları sağlayamıyorsanız,dedikodu üzerine kurulu bir sistem oluşturduysanız,Operasyon standartları ve yönetmelikleri oluşturmadınız ve personeliniz sizin ondan neler istediğinizi bilmiyorsa, personelinizin eğitimi ve kişisel gelişimi için yatırım yapmıyorsanız, giydikleri üniformalar onlara yakışmıyorsa maalesef personel yönetiminde başarısızsınız ve bu otelinizin karını etkileyecek acı bir fatura çıkaracak.

5 -Ve en vahim hata, Borç batağı: Kurulacak tesis yatırımının en az 50% lik bölümü öz sermaye oluşturmalı. Çevremizde alınan kredileri ile hızla büyüyen ve yine aynı hızla yok olan o kadar çok otel zinciri var ki. Bankalara kredi aşamasında yalan, yanlış raporlar ve belgeler sunarak yüksek krediler alan ve günün birinde yok pahasına otelini kaybeden yatırımcı sayısı her geçen gün artıyor. Bankalar tabi ki paralarını kurtarıyor, olan hayallerle ortaya çıkan ve hırs içinde büyümek isteyen bu sanal yatırımcılara oluyor. Yıllarını, emeklerini, diğer insanların, iş ortaklarının emeklerini bir anda yok ederek başladıkları noktanın çok daha gerisine düşüyorlar.Bunlar hataların en büyükleri, ancak hatalar listesi maalesef uzar gider ve o kadar da çok örnekleme ortaya konulabilir ki.Konaklama sektörünün başarıya ulaşması için bu hataları hızla minimize etmemiz gerekiyor.

Kaynak:http://www.turizmtrend.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments