FİZİBİLİTE – İŞ MODELİ – İŞ PLANI KAVRAMLARI

0
477

Fizibilite çalışması Fizibilite çalışması, İş modeli ve İş planı bu kavramlar zaman zaman çeşitli çevrelerde ve zamanlarda sürekli olarak karıştırılmaktadır. Bu kavramları örneklerle açıklayalım.

İş Fikri 

Bir mimar düşünelim, bu mimar bir yerde bir arazi görüp beğeniyor ve bu arazinin üzerinde AVM’mi, ofis binası mı, yoksa konut mu yapsam diye düşünmeye başlıyor ve sonunda arazinin boyutlarına, bulunduğu yere göre bu binalardan birini seçiyor kafasında. Buna, ‘ İş Fikri’ diyoruz, sadece bir hayal ama mimarımızın kafasında oldukça somutlaşmış bir hayal.

Fizibilite Çalışması

Mimarımız bu hayalini gerçekleştirip gerçekleşmeyeceğini görmek için bir altyapı çalışması yaparak önce imar durumunu kontrol eder. İmar durumunda bu araziye istediği binayı yapıp yapamayacağını,yapabilecekse hangi boyutlarda yapabileceğini görür. Arazi üzerinde bir çalışma yaparak zemin durumuna bakar, bataklık mı, kayalık mı, normal bir arazi mi? Buna göre buraya yapacağı inşaatın maliyetleri konusunda bir fikir edinir. Arazini yapısı yapılacak binaya çok yüksek maliyetler ekleyebilir ve o zaman bunu yapmaya değmeyebilir.Buna ‘ Fizibilite Çalışması ‘diyoruz.Fizibilite çalışması, ‘Bu iş yapılabilir mi  ?’ sorusunun yanıtını arayan teknolojik ve finansal olarak yapılabilirlik araştırmasıdır.

İş Modeli 

Bu arazide hayal ettiği binayı yapabileceğini gören mimar, kafasındaki çeşitli bina şekillerini kâğıt üzerinde taslak olarak çizmeye başlar ve bu taslaklardan birini, kendi veya müşterisinin yaşam ve zevk biçimlerine uygun olarak seçer. Buna ‘ İş modeli ‘diyoruz.İş Modeli, bir şirketin “değeri” nasıl yaratıp, nasıl dağıttığını ve finansal sürekliliğini kazandığını tanımlayan mantık modelidir.’

Kaynakhttp://blog.tkaraca.com/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments