Türkmenistan’ın En Büyük Oteli Kapılarını Açtı

0
707

Avaza Bölgesi’nin En Büyük Oteli

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza Bölgesi’nin en büyük oteli, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı tören ile hizmete açıldı.Antalya benzeri turizm bölgesi Avaza’nın en büyük otelini,Türk Belda şirketi inşa etti.Söz konusu otel ile birlikte yine iki otel ve Avaza’nın yeni sembolü haline gelen 100 metre yüksekliğindeki bayrak direği, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 22. yıldönümü kutlamaları kapsamında hizmete açıldı.

Yeni Turizm Bölgesi Hazar Denizi

Dünyanın dördüncü büyük doğalgaz ülkesi Türkmenistan, Hazar Denizi’nin kıyısında uluslararası turizm bölgesi inşa ediyor.Bölgede yeni inşa edilen oteller, ülkenin 27 Ekim’de kutlanacak Bağımsızlık Bayramı etkinlikleri kapsamında hizmete açıldı. Açılış törenine,Berdimuhamedov’un yanı sıra bakanlar kurulu başkan yardımcıları, bakanlar,Türk işadamları,yabancı misyon şefleri ve çok sayıda davetli katıldı.Devlet Başkanı Berdimuhamedov,Avaza’nın en büyük oteli olan Berkarar Oteli’nin yanı sıra Seyrana ve Tacir otellerin de açılışını gerçekleştirdi.Türkmen lider ayrıca,Avaza turizm bölgesinin yeni simgesi haline dönüşen 100 metre yüksekliğindeki bayrak direğine Türkmen bayrağının göndere çekilme törenine katıldı.

Türkmenistan otel

113 Milyon Dolarlık Yatırım

Türk Belda şirketi, Türkmenistan Meclisi’nin siparişi üzerinde Avaza bölgesinde 113 milyon dolara 5 yıldızlı otel inşa etti. Berkarar isimli bölgenin en büyük oteli, iki buçuk yılda inşa edildi.Hazar Denizi kıyısındaki Avaza bölgesini 2007 yılında turizm bölgesi ilan eden Türkmenistan, Avaza’yı Antalya benzeri turizm merkezi yapmak istiyor. 2007 yılından bu yana çok sayıda otel, çocuk dinlenme kampı, tatil merkezleri inşa edilen Avaza’da yeni otel ve tatil merkezleri hizmete açıldı. Türk şirketleri tarafından inşa edilen tatil evleri ve 5 yıldızlı oteller kapılarını ziyaretçilere açtı.

Avaza’da yeni açılan tesisler ile bölgenin yatak kapasitesi 7 binin üzerine çıktı. Hazar’ın kıyısı Türkmenlerin yaz mevsiminde tatil yaptığı mekanların başında geliyor.Son yıllarda devlet tarafından Avaza projesine 2 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı. 2020 yılına kadar tamamlanacak 3 aşamalı proje için 7 milyar dolarlık yatırım planlanıyor. Avaza projesi için Hazar Denizi kıyısındaki 16 kilometre uzayan sahilde 5 bin hektar alan ayrıldı. Projenin yüzde 90’ı Türk şirketleri tarafından yapılıyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments