Yeni Trend Oda Temalı Oteller

0
805

 

 

Oda Temalı Oteller’in Avantajları

İGD tarafından yapılan bir araştırma oda temalı otellerin diğer otellere göre daha fazla gelir getirdiğini ortaya koydu. İstanbul Gayrimenkul Değerleme, turizm yatırımları konusunda ‘odası temalı’ otel konseptini öneriyor ve İstanbul Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan  araştırmanın, sonucunda oda temalı oteller normal odalara göre daha çok talep görüyor.

Araştırmaya göre tamamı temalı olan otellere göre de daha fazla satılıyor.İGD Yönetici Ortağı Celal Erdoğdu,bu konseptin yurtdışında çok başarılı örnekleri olduğunu söyleyerek ‘Hem riskiniz az hem de cironuz yüksek oluyor’ dedi.Oda temalı butik otellerin,tamamı temalı otellere göre çok daha risksiz olduğunu dile getiren Celal Erdoğdu,’Çünkü tutmazsa geri dönme şansınız var’. Odaları temalı yaptınız ve ilgi görmedi. O zaman normal odaya rahatlıkla çevirebilirsiniz. Ancak otelin tamamını büyük bir yatırım yapıp temalı bir konseptte inşa ettiniz, ancak beklediğiniz ilgiyi görmedi.Yatırımınız tamamen çöpe gidebilir. Bu büyük bir risk” diye konuştu.

 Hem Risk Az Hem Cirosu Yüksek

Tamamı temalı otellere göre hem risksiz hem de yatırım maliyeti olarak daha uygun bütçeye sahip olan ‘odası temalı’ oteller, Avrupa ülkelerinde tercih edilirken henüz Türkiye’de bir örneği bulunmuyor. İstanbul Gayrimenkul Değerleme (İGD) Yönetici Ortağı Celal Erdoğdu, bu konseptin yurtdışında çok başarılı örnekleri olduğunu söylüyor.Özellikle Avrupa ülkelerinde trend bir konsept olan temalı’ oteller için “Hem riskiniz az hem de cironuz yüksek” diyen Celal Erdoğdu, konsepti şöyle anlatıyor:

10-High-End-Themed-Hotel-Suites-poseidon-200x120

007hotel-200x120

Temalı Odaları İki Kat Fiyata Satabilirsiniz

‘Farklılaşma pek çok alanda olduğu gibi inşaat ve turizm alanında da oldukça önemli hale geldi.Bu süreçte temalı oteller olsun mu olmasın mı tartışması da epey zamandır sürüyor. Sektörün bir kısmı olmalı görüşünü savunurken diğer bir kısmı da otelciliğin sadece bir konaklama işi olduğunu, temanın etkisi olmadığı belirtiyor.Ancak otelcilik sadece bir konaklama işi değil.Konaklatmanın da farklı kriterleri var. Sunduğu lüks,oda dizaynları, hizmet kalitesi. Sonuçta misafir kendini özel hissetmek istiyor.Temalı oteller de bu noktada devreye giriyor, kişiye kendini özel hissettiriyor. Ancak ben tamamı temalı otel yerine ‘odaları temalı’ otel yatırımlarını öneriyorum.Çünkü zararın toleresi mümkün,isterseniz  hemen vazgeçebilirsiniz. Ama tutarsa da sizi farklılaştırabilir,çok yüksek noktalara taşıyabilir.Şöyle ki otelin oda sayısının sadece yüzde 20’sini temalı odalara ayırıyorsunuz. Örneğin 100 odanız varsa bunun 20 odasını temalı konsepte ayırıyorsunuz ve  bu temalara göre özel olarak dekore ediyorsunuz.Örneğin otomobil ya da jazz ya da aşk temasını alıyorsunuz ve odayı tamamen bu konsepte göre düzenliyorsunuz. Ve bu odaları diğer odalarınızın en az iki katı fiyatına müşteriye sunuyorsunuz. Bu da sizin cironuzu yüksek oranda arttırıyor”

İSTANBUL DEĞERLEME

 Sağlamcı Yaklaşım

Temalı butik otellerin, tamamı temalı otellere göre çok daha risksiz olduğunu dile getiren Celal Erdoğdu, ‘Çünkü tutmazsa geri dönme şansınız var. Odaları temalı yaptınız ve ilgi görmedi. O zaman normal haline rahatlıkla çevirebilirsiniz. Ancak otelin tamamını büyük bir yatırım yapıp temalı bir konseptte inşa ettiniz, ancak beklediğiniz ilgiyi görmedi.Yatırımınız tamamen çöpe gidebilir.Bu büyük bir risk almak demek. Sağlamcı bir yaklaşım tercih etme taraftarıysanız hayal ettiğiniz temayı otelinizin seçtiğiniz odalarında uygulayın” şeklinde konuşuyor.

 İstanbul’da Galata’ya  fotoğraf, Eyüp’e Osmanlı teması

Celal Erdoğdu, İstanbul’un hangi bölgelerinde ‘oda temalı otel’ konsepti uygulanabileceği konusunda ise şu bilgileri veriyor:’Konusuna göre değişmekle beraber, boğaz gören veya doğa manzarası olan yerler aşk temasına uygun olabilir. Karaköy, Galata, Beyoğlu ise müzik, fotoğraf, resim temalarının uygun olacağı yerler. Eyüp ve Üsküdar Osmanlı temalı konular için uygun olabilir’.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments