İpek Yolu’nun Tarihi Otelleri Canlanıyor

0
320

ipek yolu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Evrim,” İpek Yolu üzerinde bulunan tarihi oteller arasında işbirliği hedefliyoruz” dedi.

İpek Yolu’nun Tarihi Otelleri Canlanıyor

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, 2012’de Gaziantep’te düzenlenen 7. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu’nun meyvelerini verdiğini belirterek, bu kapsamda İpek Yolu üzerindeki tarihi otellerin yeniden canlandırılacağını bildirdi. Evrim, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin tarihte İpek Yolu’nun üzerinde oynadığı önemli rolü ortaya çıkarmak amacıyla Tarihi Kentler Birliği çatısı altında İpek Yolu Sekretaryası oluşturulması için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bu kapsamda, İstanbul’da Tarihi Kentler Birliği Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda bu görevin Gaziantep’e verildiğini vurgulayan Evrim, “Gaziantep’te ev sahipliğini gerçekleştirdiğimiz 7. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu’nun başarılı geçmesi ve şehrimizin İpek Yolu hüviyetini taşıyan tüm tarihi eserlerin korunmasına yönelik çalışmaları foruma katılan üyeleri etkiledi. İpek Yolu üzerinde medeniyeti doğudan batıya taşımış olan bu kentlerin bir araya gelmesiyle hedeflediğimiz tek şey var, dünya barışına katkı sağlamak” ifadelerini kullandı.

Forumda bir araya gelen üye ülkelerin amaçlarının bu yolu eski günlerindeki canlılığına kavuşturmak, sosyal, kültürel paylaşımlar başta olmak üzere birçok alanda örnek işbirlikleri kurmak olduğunun altını çizen Evrim, şunları kaydetti:

“Bu işbirlikleri şimdiden meyvelerini vermeye başladı. İlk ortak proje olarak İpek Yolu üzerinde bulunan tarihi oteller arasında işbirliği hedefliyoruz. Bu amaçla hazırladığımız proje görüşmeleri için Dünya Vatandaşlar Örgütü (WCO) Başkanı Dr. Young Hoon Kwaak, Dunhuang Culture Hotel Yöneticisi Peter Wong ve Hidden Bay Otel sahibi Jae Ho Kim 21-25 Şubat arasında kentimize gelecek. Tarihi Şirehan, sahip olduğu tarihi kimlik dolayısıyla bu projenin kentimizdeki ayağı olarak güzel bir örnek oluşturmaktadır. İstanbul Gaziantepliler Dernek Başkanı ve otelin İşletmecisi Tahir Tekin Öztan da toplantıda ev sahipliği yapacak. Bu projenin kentimiz ve tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan kentlerin turizmine canlılık kazandıracağına inanıyoruz.”

İpek Yolu Üniversiteler Ağı Kurulucak

İpek Yolu işbirliklerinin yelpazesini geniş tutmak istediklerini belirten Evrim, eğitim alanında da işbirliği oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti.Bu doğrultuda bir iletişim ve işbirliği ağı kurulması için görüşmelere başladıklarını vurgulayan Evrim, açıklamasında şöyle devam etti:”Güney Kore’nin en ünlü üniversitelerinden Dongguk Üniversitesi Başkanı ile Kore Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’la bir mutabakat belgesi imzalamak için bir araya gelecekler. Rektör Coşkun da bu projeyi çok anlamlı ve yararlı buldu. Küreselleşen ve küçülen dünyada, kültürler arası değişim ve etkileşimlerin, dolayısıyla bu tür girişimlerin dünyamızın geleceğine katkı sunacağının tartışılmaz bir gerçek olduğu yönünde görüş bildirdiler.”

Kaynak:A.A

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments