Otel Yatırımlarına Rezidans Projeleri Çelmesi

0
313

otel yatırımı

İzmir’de son 3 yılda otel yatırımlarına göre 3 kat artış gösteren rezidans yatırımlarının otelcilik sektörünü baltaladığını dile getiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamaları Birliği Başkanı Mehmet İşler, haksız rekabet yaratan rezidans yatırımlarını devletin disipline etmesi gerektiğini savundu.

İzmir’de Rezidans Yatırımları Arttı

Dünya gazetesinden Arzu Apl’in haberine göre ; Özellikle büyük fuarların düzenlendiği dönemde yüzde 100 doluluk oranlarına ulaşan İzmir otelcilik sektörü, rezidansların haksız rekabet yaratmasından şikâyetçi. Türk gelinlik sektörünün tek ihtisas fuarı ve Avrupa’nın üç büyük Fuarından biri olan IF Wedding Fashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı ile dünyanın alanındaki üç büyük fuarından biri olan MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na ev sahipliği yapan İzmir’de otellerdeki doluluk oranları yüzde 100’e ulaşırken son dönemde otelcilik yatırımları da artıyor. Ancak rezidans yatırımları son 3 yılda otel yatırımlarını geçti. Bu dönemde İzmir’de yeni otel yatırımlarının 3 katı rezidans yatırımı yapıldı.

Gelişmenin otelcilik sektörünü baltaladığına dikkat çeken Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamaları Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, haksız rekabet yaratan rezidans yatırımlarını devletin disipline etmesi gerektiğini savundu. İşler, İzmir’de ihtiyaç duyulan yatak sayısının rezidans yatırımlarıyla kapatılmaya çalışıldığını söyledi. Rezidans yatırımlarının otelcilik sektörünün önünde ciddi bir engel olduğuna işaret eden İşler, “Otelcilerin yatırım pazarına giren rezidanslar otelcilik sektöründe hem haksız rekabet yaratıyor hem de otelcilerin rekabet edebilme direncini kırıyor. Otel yatırımı için bakanlıklardan izinler alınıyor, birçok vergi ödeniyor. Oysa son 3 yılda İzmir’deki yatırımcılar kanunlardaki açıklardan yararlanarak otel yatırımı gibi rezidans yatırımlarına ağırlık verdi. Otel yatırımcıları da rezidans yatırımlarına yöneldi” dedi.

otel yatırımı

Rezidans Yatırımı Arttıkça Kayıt Dışılıkta Artıyor

İşler, rezidans yatırımları arttıkça kayıt dışılığın da arttığına dikkat çekti. Rezidanslarda Kayıt tutma konusunda sıkıntılar olduğunu belirten İşler, “Otellerde konaklayan misafirlerin bilgilerini gece 01.00’e kadar emniyete çevrimiçi olarak bildirmek zorundayız. Dolayısıyla otellerde konaklayan sabıkalıların yakalanma olanağı var. Oysa rezidanslarda kalanları böyle takip etme imkânı yok. Kim geliyor, kim kalıyor bilinmiyor. Rezidanslar bu mecraya açık kapı bırakıyor” diye konuştu. İşler, otel yatırımı yaparak 4 yıldız 5 yıldız kriterlerini yerine getirme, kaliteyi tutturma gibi bir kaygı taşınmadan satın alınan bir apartmanın da rezidansa dönüştürüldüğünü ifade etti.

Rezidanslar Sadece Yıllık Kira Stopajı Ödüyor

Otel yatırımcısının bakanlıktan izinlere, KDV’den stopaja, SSK’ya kadar ciddi yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini hatırlatan İşler, oysa rezidansların sadece yıllık kira stopajı ödediğini, istihdam sağlamadığını, bir güvenlik bir de temizlik elemanı ile işi çözdüğünü ifade etti. İşler, dolayısıyla otel yatırımı yapmak yerine rezidans yatırımının tercih edildiğini, rezidans yatırımlarının da otelciliği baltaladığını vurguladı.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments