AVM’lere Yasal Düzenleme Geliyor

0
253

Perakende sektörüne yeni yasal düzenleme getiriliyor. Buna göre, işyeri açılış süreçleri kolaylaştırılarak, bürokrasi azaltılacak.Alışveriş merkezlerinde esnaf ve sanatkâr işletmeleri ile kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel meslekleri yapanlara da belli oranda yer verilecek. Kampanyalı satışlar kurala bağlanacak.250 milyar dolarlık perakende pazarı zapturapt altına alınacak. İsteyen istediği yerde AVM, berber, bakkal açamayacak. Perakende ticaretin Anayasası yazılacak.AVM’ler karşısında korumasız kalan küçük esnaf ve sanatkâr, tek elden alım yapacak; üreticinin parası zamanında ödenecek.

 KAPANMALAR ÖNLENECEK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı perakende sektörünün merakla beklediği Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı’nı hazırlayarak, bugün itibariyle ilgili kamu kurum, kuruluşları ile sektörün görüşüne açtı.Tasarıya göre perakende sektöründe sıklıkla kullanılan alışveriş merkezi,büyük mağaza, zincir mağaza, özel markalı ürün, franchise, bayi gibi kavramlar tanımlanarak yasal bir niteliğe kavuşturulacak.

Taslağa göre iller bazında stratejik ticari planlar hazırlanacak, ticaret bölgeleri tespit edilecek.Bu bölgeler ile sokak,cadde, mahalle ve ilçe bazında azami fayda sağlayacak perakende işletmelerin sayısı ve konusu belirlenecek.Böylelikle, perakende işletmelerin kuruluş yeri için adeta ‘ücretsiz bir fizibilite imkânı’sunulacak.Bu işletmelerin yanlış yer seçimi sebebiyle kapanmalarının ve muhtemel kaynak israfının önüne geçilmiş olacak.

PLANA UYMAYANA TEŞVİK YOK

Stratejik ticari planlar,esnaf ve sanatkâr işletmeleri ile küçük ölçekli ticari işletmeler için bağlayıcı nitelikte olmayacak,ancak bu planlara uygun işyeri seçiminde bulunmayanlar hiçbir teşvik ve destekten yararlanamayacak.

AÇILIŞ İZNİ TEK KAPIDAN

İşyeri açılış süreçleri kolaylaştırılacak ve bürokrasi azaltılacak. Bu kapsamda, Bakanlığımız bünyesinde elektronik ortamda Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) kurulacak. Alım satım işlemleri nedeniyle üretici ve tedarikçilere yapılacak ödemeler, kural olarak 60 gün içinde gerçekleştirilecek; bu süre üretim tarihinden itibaren otuz gün içinde bozulabilen gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde 20 günü geçemeyecek.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ

ESNAF İZİN

Alışveriş merkezlerinde esnaf ve sanatkâr işletmelerine belirli oranda yer ayrılacak. Esnaf ve sanatkâr işletmelerinin alışveriş merkezlerinde faaliyet gösterebilmelerine imkân sağlanacak,ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılmasını teminin bu meslek erbabının alışveriş merkezlerinde faaliyet göstermeleri mümkün hale gelebilecektir.Gümrük ve Ticaret Bakanı, perakende işletmelerin dengeli bir şekilde büyümesine yönelik ‘Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı’ hazırlandığını vurguladı. Bakan Yazıcı, yurt içi ve yurt dışı uygulamaların incelendiği taslağa, görüşler doğrultusunda nihai şeklin verilerek, TBMM’ye sevk edilmek üzere Bakanlar Kuruluna sunulacağını söyledi.

Ödemeler 60 günde yapılacak

  1.  İller için stratejik ticari planlar hazırlanacak. Bu planlarla ticaret bölgeleri belirlenecek
  2.  Sokak, cadde, mahalle ve ilçelerde perakende işletmeleri sayısı ve konusu oluşturulacak.
  3.  Stratejik ticari planlar, esnaf ve sanatkâr ile küçük ölçekli işletmelere bağlayıcı olmayacak
  4.  Bu stratejik ticari planlara uygun işyeri seçmeyenler teşvik ve desteklerden yararlanamayacak
  5. İşyeri açılış süreçleri kolaylaştırılarak, bu kapsamda bürokrasi azaltılacak.
  6.  Bakanlık bünyesinde elektronik ortamda Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) kurulacak.
  7.  Üretici ve tedarikçilere yapılacak ödemeler, kural olarak 60 gün içinde gerçekleştirilecek
  8.  Bu süre bozulabilen gıda, temizlik, kişisel bakım ürünlerinde 20 günü geçemeyecek.
  9.  Alışveriş merkezlerinde esnaf ve sanatkâr işletmelerine belirli oranda yer ayrılacak.
  10. İndirimli ve promosyonlu satış kampanyalarının özellikle süresine ilişkin esaslar belirlenecek.

Kaynak : Yenişafak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments