Tatil Köylerinde Olması Gereken Nitelikler Nelerdir ?

0
4179

Tatil köyleri; otel ve motel gibi konaklama tesislerinden farklı olarak doğal güzellikler içerisinde, rahat bir konaklama yanında çeşitli spor, eğlence ve satış hizmetlerin de sağlandığı yaygın yerleşim düzeninde, eğimli arazilerde kottan kazanılan katlar da dahil olmak üzere en fazla üç katlı yapılardan oluşan ve en az seksen odalı işletmelerdir. Tatil köylerinin sahip olduğu bazı nitelikler vardır.

Giriş ve Park Üniteleri: Tatil köyü hudutları emniyet altına alınır, girişte kontrol ünitesi ile tesis bünyesinde otopark bulunur.

Yönetim Tesisleri: Resepsiyon, danışma telefon kabini ve bekleme yerinden oluşan bir kabul alanı bulunur. Yeterli büyüklükte bagaj odası ile emanet hizmeti verir.

Geceleme Birimleri: Tatil köyünün diğer ünitelerinin gürültü ve rahatsız edici etkilerinden korunacak biçimde düzenlemeli. Müşterilerin oda ve diğer ünitelere rahatça ulaşımını sağlayacak ve karanlıkta da görülebilecek nitelikte yönlendirme işaretleri bulunmalı.

Sınıflandırma: Tatil köylerinde sınıflandırma önemlidir ve bu sınıflandırmanın birçok özellik barındırmaktadır. Örneğin; Odalarda uydu veya video yayınları imkânı olan televizyon, kıymetli eşya kasası, banyolarda bornoz gibi eşyaların bulunması gerekir. Bununla birlikte, Türk hamamı veya sauna, kuru temizleme hizmeti, gece kulübü, toplam personelin en az yüzde yirmi beşi oranında konusunda eğitim almış personelin bulunması gerekir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments