Otel İşletmeciliğinde Olması Gereken Nitelikler

0
720

Otel İşletmeciliği

Oteller asıl fonksiyonları müşterinin  geceleme ihtiyaçlarını sağlamak olan, bu hizmetin yanında yeme, içme eğlence ihtiyaçları için yardımcı ve tamamlayıcı birimleri bünyesinde bulunduran en az 10 odaya sahip işletmelerdir. Bir otellin hizmet verebilmesi için bazı şartlara uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Otel işletmelerinin Yönetimi kitabınıda Doç.Dr.Orhan Batman’nın verdiği bilgilere göre şöyle sıralıyabiliriz;

  • Otel İşletmeleri ” Zaman ” satar: Oteller için zaman kavramı en önemli özelliklerden birisidir.  Otelin bir odasının 24 saat içinde satılması söz konusu olup, satılamayan oda otel için kayıp olmaktadır. Otel hizmetlerini stoklama yapamadığı için, üretildiği veya satılan zaman olmaktadır.
  • Otel İşletmeciliği ”İnsan Gücü ”ne Dayanır: Otel işletmelerinde gerek hizmet sunmada, gerekse fonksiyonların yerine getirilmesinde büyük ölçüde insan gücünden faydalanmaktadır. Hizmetlerin yürütülmesinde ve müşterilerin psikolojik tatmininin sağlanmasında insanın rolü büyük önem taşır.
  • Otel Hizmetleri Otel Personeli Arasında İşbirliği ve Karşılıklı Yardımı Gerektirir: Otel, birbirine son derece bağımlı bölümlerden meydana gelmiş, sosyal yerlerdir. Bu sebeple otellerin özelliklerini yerine getiren personel arasında yakın bir iş birliği ve karşılıklı yardımlaşmanın olması gerekir.
  • Otel İşletmeleri Günün 24 Saati,Haftanın 7 Günü ve Yılın 365 Günü Sürekli Hizmet Veren İşletmelerdir: Müşterinin dinlenmesi ve eğlenmesi için otel personelinin çalışması gerekmektedir. Müşterilerin kendilerini evlerinden daha rahat hissedebilmeleri için, rahat ve huzurlu ortamın oluşturulmasında yüz yüze temas halinde olan personelin, nitelikli ve insan psikolojisinden anlayan kişiler olması gerekir.
  • Otel İşletmeciliği Dimamiktir : Otel, hizmet veren üreten bir fabrika olarak düşünüldüğünde, teknolojisi ve hizmet anlayışı ile devamlı olarak değişiklik gösteren, zevk ve modaya bağımlılığı fazla olan bir işletmedir.
  • Otel İşletmeciliğinde Risk Faktörü Yüksektir : Turizm endüstrisinde talep, önceden kesin şekilde belirlenmesi güç olan ekonomik ve politik koşullara bağlı olduğundan ve otel işletmeleri de talep seyirlerinden etkilendiğinden risk faktörü yüksel olmaktadır.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments