Otel İşletmelerinde Hedef Pazar Nasıl Tespit Edilir ?

0
1346

OTEL HEDEF PAZAR

Otel İşletmelerinde , hedef pazarın belirlenmesi sırasında farklı  faaliyet ve işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu faaliyetlerde öne çıkan pazar bölümlendirmesidir.

Otel işletmeciliğinde hizmet farklılaştırmasının önemli bir strateji olduğu günümüzde, tüketici tercihleri üzerinde yoğunlaşmak ve işletme olarak bu tercihleri ne düzeyde karşılayabildiğimizi belirlemek, başarılı olabilmenin yollarından birisidir.Bu sebeple, ihtiyacı bulunan potansiyel müşterilerin tamamını hedeflemek yerine ; ihtiyaç ve isteklerini daha iyi tatmin edebileceğimiz müşteri gruplarını tespit etmek öncelik kazanmakadır.

Oteller‘in sunduğu hizmetler mevcut ve potansiyel müşterilerin tüm gereksinme ve isteklerini karşılamayabilir. Bu sebeple yöneticiler, sunulan hizmetler ile ihtiyaç ve isteklerini karşılamayı planladığı müşterileri tespit etmelidirler. Bunun anlamı, yöneticilerin mevcut kaynaklar ve hizmet türleriyle hangi müşteri ve müşteri grubuna hitap edebileceğini belirlemeleri gerektiğidir. Bu nedenle otel yöneticilerinin çeşitli özelliklere göre pazarları bölümlere ayırması ve bu bölümler içerisinde birini veya bir kaçını hedef pazar ya da pazarlar olara seçmesi doğru olur.

Hedef pazarın tanımlanması çalışmalarının temelini pazar bölümlendirmesi oluşturur. Pazar bölümlendirmesinin tek amacı, homojen nitelikteki turistler arasında benzer özellikleri homojen turist gruplarını tespit etmektir. Homojen nitelikteki pazar bölümlerinin özelliklerinin bilinmesi, otel yöneticilerine, sunulucak hizmetlerin etkili bir şekilde turist gereksinme ve isteklerine göre uyarlanması veya sunulmasını sağlar. Ayrıca, turist özellikleri bilindiği için tutundurma faaliyetleri daha etkin olarak yürütülebilir.

Pazar bölümleştirmenin temel varsayımı, pazarın farklı ihtiyaçları olan tüketicilere oluşturulduğudur. Dolayısıyla, ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurmadan oluşan pazarlama karması, müşterilerin gereksinme ve isteklerindeki temel farklılıklar dikkate geliştirilmelidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments