Otel Değerleme Nedir ?

0
504

OTEL DEĞERLEME

Otel Değerlemesi, gayrimenkulün değerlemesinin yanı sıra faal işletmenin değerlemesini de gerektirir. Bu sebeple, bilinen değerleme yöntemlerinden ayrılır. Değerleme dünya çapında çok yaygın olan bir değerlendirme yöntemidir. Bu çalışmaları özellikle otel işletmeciliği konusunda uzman değerleme uzmanları yapmaktadırlar. 

Otel Değerleme 

Belki ilk olarak değerleme nedir demek gerekiyor? Halk arasında daha yaygın kullanımı ile ekspertiz. Değerleme, bir menkul veya gayrimenkul değerinin tespit edilmesi anlamına gelmektedir.

Değer Tanımları

Bir menkul veya gayrimenkulün bir değeri yoktur. Birden fazla tanım ile birden fazla değer tespit edilir. Örnek vermek gerekirse, yatırım değeri ile piyasa değeri aynı olamaz. Basitçe söylemek gerekirse, bir aracın sıfır alış fiyatı ile atış fiyatı aynı olabilir mi? İşte birden fazla değer olması da bu tip ayrı durumları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Otel Değerleme Süreci

Otel değerleme, gayrimenkul değerlemede konut, ofis gibi gayrimenkul değerlemelerinden oldukça farklıdır. Öncelikle otel değerlemesinde çalışacak uzmanların ‘otel kökenli’ olması faydalıdır. Otel işletmeciliğini bilmeleri açısından birçok detaya farklı gözle eğileceklerdir.Finans ve gayrimenkulü bilen diğer uzmanlar ile birleşen ekip otel değerlemesinde oldukça faydalı sonuçlara ulaşabilir.

Önce Saha Çalışmaları

Değerleme önce otelin yerinde görülmesi, tüm detayların incelenmesi not edilmesi ve fotoğraflanması yapılır. Sonraki aşamada bölgede rakip analizi ve pazar araştırmaları yapılır. Bir otel için saha çalışması için profesyoneller 3-4 gün ayırmaktadırlar.

Masa Başı Çalışmaları

Otel muhasebesinden, sahadan ve otelden toplanan veriler ile yaklaşık 4 haftalık bir çalışma sonucunda otelin değer tespiti yapılır ve otel değerleme raporu hazırlanır.

Otel Değerleme Raporu Kullanım Yerleri

Otel değerleme raporları, otel yatırımcıları, operatörler ve bankalar tarafından kullanılmaktadır.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments