İlk Gastronomi Oteli Şirehan Otel Gaziantep’te Açıldı

0
1599

Şirehan otel

Gastronomi Turizminin Merkezi Şirehan Otel Olacak

Zincir kebap restoranı Sahan tarafından hayata geçirilen Şirehan Otel, ziyaretçilere bölgenin mutfak zenginliğini tanıtarak yemeklerini öğretmeyi amaçlıyor.Türkiye’nin ilk gastronomi oteli olma özelliğini taşıyan 15 milyon dolar yatırımla 120 odalı Gaziantep’in ilk gastronomi temalı oteli Şirehan Otel gerçekleştirilen resmi açılışla hizmet vermeye başladı.Sahan Restoran zincirinin sahibi Tahir Tekin Öztan’ın 49 yıllığına kiraladığı tarihi bina restore edilerek konaklama sektörünün hizmetine sunuldu.Tarih içinde kervansaray olarak kullanılan ve İpek Yolu’nun uğrak yeri olan Şirehan bundan sonra turizm sektörüne hizmet verecek.

Açılışı Gaziantep Halkı Yaptı

Şirehan Otel’in açılışına turizm sektörünün önde gelen isimleri katılırken açılış kurdelesini Gaziantep Halkı kesti.Alışılmışın dışında eline makası alan Gaziantepli öğrenciler, itfaiye erleri, belediye işçileri kurdeleyi keserken Yazar Ahmet Ümit de onlara eşlik etti. 1885 yılında Anteplilerden toplanan para ve yardımlarla yapımı gerçekleştirilen ve Klasik Osmanlı Han Mimarisinin son örnekleri arasında yer alan Şirehan’ın yenileme sonrası açılışını vatandaşlar yaptı.Şirehan’ın Gaziantep için önemli bir yapı olduğuna dikkat çeken Ahmet Ümit “Antepli vatandaşların maddi desteğiyle yapımı gerçekleştirilen Şirehan’ın, yenileme sonrası butik otel olarak hizmet verecek olan Şirehan Otel’in açılışını vatandaşlarımızın yapması büyük bir anlam taşıyor” dedi. İpek Yolu üzerinde bulunan en önemli kervansaraylardan birisi olan Şirehan yapılan yenileme çalışmalarının ardından aslına uygun olarak yeniden hayata kavuştururken; işlevsel olarak da kervansaray otel olarak hizmet vermeye başladı.

Türkiye’nin En Büyük Butik Oteli

Yapımında Gaziantep halkının büyük emekleri ve alın terleri bulunan Şirehan Otelin açılış töreni de birçok açılış töreninden farklı olarak halka yaptırıldı.Şirehan Otel açılış töreninde duygularını dile getiren Ahmet Ümit Şirehan’ın kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını,hanın karşısında babasına ait bir dükkânın bulunduğunu belirterek, “Şirehan benim hayatımdaki en anlamlı yapılardan birisidir. Hemen elli metre ileride babamın bir dükkânı vardı. Çocukluğum bu handa ve çevresinde geçti. O dönemlerde Şirehan Gaziantep’in en önemli ticaret merkezlerinden birisi olarak faaliyet gösteriyordu. Üzüm ve fıstık borsası gibi çalışan bu hanın bütün dükkânları birer ofis olarak faaliyet gösteriyordu. Daha sonraki dönemlerde geçirdiği yangınlar ve bakımsızlık sonucu bazı bölümlerinin yıkılmasının ardından değerli dostum Tahir Tekin Öztan, tarafından aslına uygun restore ettirilerek misyonuna uygun bir iş koluna da kavuşturularak bu gün Türkiye’nin en büyük butik otellerinden birisi olarak turizme kazandırıldı.

Bu hanın yapım öyküsü çok farklıdır. Yapımında halkın maddi desteği büyük olmuş, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar ücret almadan işçi olarak çalışmış, yaşlı nineler evlerinde hazırladıkları yemekleri getirerek burada çalışanlara ikram etmiştir. Bu nedenle bu gün otel açılışını halka yaptırmak istiyoruz. Halkın yaptığı bu hanı halkın açması bizce daha anlamlı olacaktır” dedi. Yemiş hanın ardından Şirehan’ın da yenileme tamamlayarak hizmete açan Tahir Tekin Öztan, Gaziantep’e olan vefa borcunu ödemek yanında bölgede özellikle gastronomi turizmini geliştirmek istediklerini ifade ederek “Şirehan Otel aslında bir gastronomi turizm merkezi gibi tasarlandı. Dünyanın birçok ülkesinden gelecek şeflere ve gurmelere Türk mutfak kültürü uygulamalı olarak öğretilirken kültür turlarının yanında bölgenin gastronomi turizmi açısından önemli hale getirilmesini sağlamak istiyoruz.Dünyanın en önemli kültürel unsurlarına sahip olan ülkemizin bu değerlerinin tanıtılmasında ve turizme kazandırılmasında gerekli desteği vermeye davam edeceğiz. Gaziantep’te bulunan yok olmaya yüz tutmuş iki hanın birden kurtarılarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlanın verdiği mutluluğu yaşıyoruz” diye konuştu.

ŞİREHAN OTEL

120 odadan oluşan Şirehan’ın değişik ölçülerde on ayrı toplantı salonu,çeşitli amaçlarla kullanılacak toplantı salonları ve iç mimarisiyle Ayasofya’yı anımsatan 800 kişilik bir balo salonu bulunuyor.1 padişah dairesi yanında 20 süite de sahip olan Şirehan Otel kültür turizmi yanında gastronomi turizm merkezi olma yolunda önemli hedefleri gerçekleştirmek üzere dizayn edilmiş.Şirehan Otel’in açılışının ardından otelin yanında yer alan Sahan Restoranın avlusunda I. Uluslararası Şirehan Yiyecek-İçecek Festivali’nin açılışına geçildi.Açılışta bir konuşma yapan Vali Erdal Ata otel yatırımının ve festivalin önemine işaret etti Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzel de Yapının somut mirasın bir ürünü olduğunu Şire Festivali ile somut olmayan mirasa da sahip çıktıklarını dile getirdi. Açılış halk oyunları, Gaziantep mutfağından ikramlarla devam etti.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments