Turizm Sektöründe Otel Yatırımları Hız Kesmiyor

0
319

Turizm Sektöründe yerli yabancı birçok yatırımcı İstanbul’dan Sivas’a, Diyarbakır’dan Bodrum’a 5 yıldızlı otel satın alma veya inşa etme atağına kalktı.

Turizm Sektöründe Yatırımlar Hız Kesmiyor

Türkiye’nin cari açığına en etkili çözüm olarak nitelendirilen turizm sektörü, yatırımcıları cezp etmeye devam ediyor.Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, turizm sektöründe yatırımların arttığını söyledi.  Türkiye turizm sektöründeki ürün ve hizmet yelpazesinin çeşitlenmesiyle turizme olan yatırımların arttığını dile getiren Ersoy, şöyle devam etti:”Geçmiş yıllardan günümüze dönüp artışı daha net biçimde görecek olursak 2012 yılında 282 adet yeni yatırım için teşvik alınmıştır. Bunun sağladığı yatırım tutarı 4 milyar 250 bin liranın biraz üzerindedir. Geçen yıl ise turizmin çeşitlenmesi ve turist sayısının artmasına paralel olarak yeni yatırım için teşvik alan sayısı 325’e yükseldi Bu da 4 milyar 600 bin liraya yakın bir yatırım tutarı katkısında bulunmuştur. Geçtiğimiz yıl el değiştiren tesis sayısına baktığımızda satın alma ve yatırımların da arttığını gözlemliyoruz.”Sektörde tesis el değiştirmelerinin önemli parametreler olduğunu aktaran Ersoy, “2012’de el değiştiren tesis sayısı 11 bin 564 yatak kapasiteli 16 tesisken bu sayı geçen yıl 22 bin 905 yataklı 28 tesis seviyesine çıktı” dedi.

Dünya gazetesinin haberine göre; Yatırımların artmasına paralel olarak istihdam olanaklarının da arttığını anlatan Ersoy, “Yatırımların artmasına paralel olarak istihdam gücü de kuvvetlenmiştir. 2013 yılında teşvik belgesi alan yeni yatırımlar sayesinde, kademeli olarak 2014 ve sonraki yıllar için ilave 18 bin 932 kişi daha istihdam edilmiş olacaktır. Tabii yeni yapılanmaya ve renovasyona giren tesisleri de düşündüğümüz zaman 2014 yılında tesislerin faaliyete geçmesiyle ilave istihdam sayısının da 19 bin 739’a yükselmesi beklenmektedir” diye konuştu.

Cari Açığı Düşürebilir

Turizm yatırımlarındaki artışın, geçen yıl 65 milyar 4 milyon dolar cari işlemler açığı veren Türkiye ekonomisine  doping etkisi yapacağını belirten Ersoy, “2014 yılında 3 milyon yurttaşımızın erken rezervasyon kampanyası avantajlarından yararlanarak seyahat edecekleri öngörülmektedir. İç turizmin hareketlenerek dış turizm ile birlikte ekonomimize büyük bir canlılık getirmesi, bir taraftan dış ticaret açığını diğer taraftan cari açığı kapatmada önemli rol oynamaya devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments