Türkiye’deki Yatırım Profilinde Başı İnşaat Şirketleri Çekiyor

0
381

Türkiye’nin önemli sektörleri arasına giren turizme, dünden bugüne inşaat, tekstil, enerji, finans, otomotiv, gıda, tarım, hayvancılık gibi birçok farklı sektörlerde faaliyet gösteren gruplar yatırım yapmaya devam ediyor. Turizme giriş yapan gruplar arasında inşaat şirketlerinin etkin olduğu görülüyor. Bununla birlikte, İnşaat şirketlerini enerji ve tekstil alanında faaliyet gösteren firmalar takip ediyor.  Türkiye’nin bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm sektörüne her sektörden firma yatırım yapmaya devam ediyor. Başta inşaat, tekstil, gayrimakul ve enerji sektöründe faaliyet gösteren birçok firma 80 sonrası devasa adımlarla büyüyen turizm sektörüne giriş yaptı. 1980’lerde Turgut Özal Başbakanlığındaki ANAP Hükümeti’nin teşvikiyle birçok şirket Antalya’ya turizme ayrılan arazi tahsislerinden faydalandı.Bugün bu şirketlerin birçoğu turizm sektöründeki yatırımlarını ilerleterek grup oteller kurdular. Diğer bir kısım şirketler ise, turizm sektöründen çıkarak ana sektörlerine geri döndükleri görüldü. Turizm Yatırım dergisinde yayınlanan dosyada, Türkiye’deki yatırımcı profili ile ilgili ilginç gelişmeler göze çarpıyor.

Turizm Yatırımlarında İaat Şirketleri Önde

Türkiye’deki ekonomik gelişmeye paralel olarak yükseliş gösteren sektörlere giren firmaların hemen hemen çoğunun aynı sektörlere girmesi dikkat çekiyor. Türkiye’deki turizm yatırımcılarının ana faaliyet alanlarına bakıldığında inşaat şirketleri başı çekerken, inşaat şirketlerini; gayrimenkul, tekstil ve enerji sektörlerinden gelen şirketler takip ediyor. Bu sektörleri sanayi, gıda gibi sektörler oluşturuyor.

80’li ve 90’lı Yıllarda Yönetim Resort Otellere

Yoğun olarak 80’li ve 90’lı yıllarda turizm sektörüne yönelen inşaat firmaları, resort otel yatırımlarıyla sektörde yer alıyorlar. Turizm sektöründe de faaliyet gösteren grup şirketleri incelediğimizde; Holdinglerin veya grupların çoğu, Güneyde yaptığı yatırımlarda; otellerin işletmeciliğini de üstlenirken, şehir merkezlerinde yaptıkları otellerde uluslar arası zincirlerle çalışması tercih ediyorlar.

Turizme Yeni Giren Şirketler Şehir Otelciliğini Tercih Ediyor

Devler teşviği ve arazi tahsisleri nedeniyle bir dönem hayvancılık ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların da yoğun ilgi gösterdiği turizm sektörüne, son yıllarda tüm sektörlerden ciddi anlamda ilgi artıyor. Son yıllarda turizm sektörüne giren şirketlerin sayısında bir hayli artış olduğu görülüyor. Ana faaliyet alanları, değişiklik göstermesine rağmen inşaat, gayrimenkul ve enerji alanında çalışan şirketler, turizm sektöründe varlıklarını hissettiriyorlar. Madencilik, deri, sanayi gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler, özellikle şehir otelciliğine ilgi gösterdiği görülüyor. 

Akfen Grubu

1976 yılında kurulan Akfen 1999 yılında holding yapısına büründü. Holding bugün, havalimanları yönetimi ve operasyonları, inşaat, deniz limanı işletmeciği, deniz ulaşımı, su dağıtım ve atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul gibi endüstri kollarında faaliyet gösteren bağlı ortaklık ve iştiraklerine yatırım yapıyor, idare ve koordinasyon alanlarında faaliyet gösteriyor. 2005 yılında Accor ile yaptığı stratejik iş birliği anlaşmasıyla otel yatırımlarına giren grup,13’ü Türkiye’de ikisi ise Rusya’da olmak üzere 15 oteli bulunuyor. Grup 20152e kadar ikisi İstanbul’da 2’si ise Rusya’da olmak üzere 4 tesis daha açmayı planlıyor.

AK-KA Group

Faaliyetlerine 1978 yılında inşaat sektörü ile faaliyete başlayan AK-KA Group, daha sonra turizm, gıda ve perakende sektörlerinde hizmet vermeye başladı. Gıda sektöründe doğal kaynak su fabrikası portföyüne ekleyen grup, AK-KA Hotels markasıyla Antalya’da 4 otel ile hizmet veriyor.

Anemon Hotels

İnşaat sektöründe 1967 yılında devlet taahhütleri yaparak hizmet veren İsmail Akçura, Marmaris’te tamamladığı bir otel binasının ardından parasını alamayınca mecburen turizm sektörüne giriş yapmış.1988 yılında Marmaris’te Mavi Otel adıyla ilk tesisini açan Akçura, Anemon Turizm ve İnşaat A.Ş ile turizm sektörüne yoğunlaştı. Grubun bugün Anemon Hotels markasıyla Anadolu’ya yayılan 20 oteli bulunuyor.

Dedeman Holding

Temelleri 1900’lü yıllarda atılan Dedeman Holding, madencilik, turizm ve gayrimenkul ana iş kollarında faaliyet gösteriyor. 1966 yılında ilk oteli olan Dedeman Ankara’yı hizmete açan grup, bugün 16 otel ile hizmet veriyor.

Elite Hotels

1975 yılında inşaat alanında faaliyet göstermeye başlayan Terzioğlu inşaat, turizm sektörüne 2000 yılında adım attı. Elite Hotels markasıyla İstanbul Anadolu Yakası ve Bodrum’da 4 otelle faaliyet gösteren firma, Kocaeli’ne 5 yıldızlı bir tesis yapmak üzere kolları sıvadı.

Divan Hotels

1938 yılında ticaret hayatına başlayan Koç Ticaret AŞ,şu an enerji,finans,otomotiv,turizm,dayanıklı tüketim alanları gibi birçok sektörde faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda, alt markalarıyla hizmet veren grup,1956 yılında Divan Turizm işletmeleri şirketini kurarak turizm sektörüne girdi. 11 otelle hizmet veren grup, aynı zamanda Setur markasıyla da seyahat acenteliği alanında hizmet veriyor.

Limak Hotels&Resorts

1976 yılında Limak İnşaat ile faaliyetine başlayan Limak şirketler Grubu, turizm, çimento, enerji, altyapı, havalimanı yönetimi, gıda, liman işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteriyor. 1995 yılında ilk otelini açarak turizm sektörüne giren holding 8 otel ve bir havalimanı işletmeciliği ile yoluna devam ediyor.

Kaya Hotels&Resorts

1974 yılında Burhanettin Kaya tarafından kurulan Kaya Holding, inşaat, turizm, finans, petrol, enerji ve içecek alanlarında 13 şirket ile faaliyet gösteriyor. 1988 yılında ilk otelini yapan grup, bugün turizm sektöründe yatak kapasitesi yüksek 9 tesis, bir golf sahası ve seyahat acentesi ile hizmet veriyor.

Erko Şirketler Grubu

İnşaat, ticaret, turizm, tekstil sektörlerinin yanı sıra farklı iştirakleriyle faaliyet gösteren Erko Şirketler Grubu,2006’da faaliyete giren Silnece Beach Side ile turizm sektörüne adım attı. Grup, İstanbul’da Silence İstanbul Convention Center ve Silence İstanbul projelerini hayata geçirecek.

  • Son yıllarda Turizme giren bazı firmaların ana faaliyet alanları ;

[table id=9 /]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments