Akaryakıtta Tavan Fiyat Bazı İstasyonları Mağdur Etti

0
869
petrol-fiyatlari

Petrol ürünleri işverenler Sendikası Başkanı Muhsin Alkan,akaryakıtta kar payını 37 kuruşluk tavan uygulamasıyla birlikte devreye giren ve il bazında belirlenen nakliye bedellerinin bayiler arasında haksızlığa yol açtığını belirtti.

Akaryakıt sektöründe dağıtıcı ve bayi karına getirilen tavan uygulaması,sektördeki bayiler arasında tepki topladı. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası ( PÜİS) Genel Başkanı Muhsin Alkan, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının bayilere zararı dokunduğunu söyledi. Alkan uygulama ve getirdikleriyle etkileriyle ilgili soruları Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kara’ya önemli açıklamalarda bulundu.

1-  Akaryakıt tavan uygulaması sizi nasıl etkiledi?

Karar Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun ( EPDK) takdiri. Bunlar herhalde sadece fiyatları yüksek gördükleri zaman öyle yapıyorlar. Fakat sektör nasıl işliyor, onun farkında değiller. Esasında fazla bir kar değil o.

2- Bu Rakam düşük mü?

Akaryakıt istasyonunun masraflarını düşündüğümüzde, bu seviyedeki karlarla bu işlerin dönmeyeceğini bilmemiz lazım. Ama maalesef masa başında oturup, bu böyledir deyip, çıkıp gidiyorlar. Birde nakliye tespiti yapmışlar

3- Biraz ayrıntı verir misiniz?

İzmir’i temel alalım. Aliağa İzmir’in bir ilçesi. Rafinerinin hemen yanı başında. Neredeyse 200 metrelik yerde bir bayi var diyelim, oradan akaryakıtı alıp satıyor. Bir de Selçuk ilçesindeki bayi var. O da 200 kilometre uzaklıkta. Her ikisine de aynı nakliye fiyatını vermişler.

4-Bunun tavan fiyat uygulamasıyla bir bağlantısı var mı?

Yok, ama tavan fiyatla birlikte devreye koyulan bir uygulama. Mesafeleri tam göz önünde bulundurmamışlar. Vilayetlere göre, tespit etmişler.

5- Karın bayi ve dağıtıcı arasında eşit paylaşımı iyi değil mi?

Aslında bayinin kar payının fazla olması gerekirken ana dağıtıcılarınki fazlaydı. Buna şimdiye kadar müdahale etmiyorlardı. Ama taban fiyat uygulamasıyla birlikte buna başladılar. O da bizim için iyi bir şey. Yeni uygulama, bu karları yarı yarıya paylaştırdı. Önceden bayi yüzde 35,dağıtıcı 65 idi. Şimdi 50-50 oldu. Bu iki ay böyle devam edecek. İki ay sonra ne olur, uygulamayı yenilerler mi bilmiyorum. Ama kar paylaşım oranının yüzde 50-50 devam etmesi lazım.

6-İstasyon kapatan bayiler olabilir mi?

Olur tabi. Ama bayilerimiz fedakârca çalışıyor, ailecek çalışıyor, bu sayede ticarethaneyi ayakta tutuyor. Sözüm ona serbest piyasa ekonomisi içinde çalışan bir sektör. Ama bu nasıl serbest piyasa anlamış değiliz. Tavan fiyat uygulaması yaptı da neye göre yaptı? İzahı var mı? Fiyatlar yüksekmiş.Gelsinler oturup konuşalım, neresi yüksek izah etsinler.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments