Ofis Projelerine Talep Arttı

0
325

Ofis Piyasası’nın Hızlı Yükşelişi

İstanbul Gayrimenkul Değerlemeofis piyasasını değerlendiren kapsamlı bir rapora imza attı. Bu rapora göre İstanbul ofis piyasası geçen yılı hareketli geçirdi. Hızla büyüyen ekonomi, yabancı yatırımlar ve genişleyen iş hacmi nitelikli ofis ihtiyacını artırdı. İstanbul Ofis Piyasası’nda hızlı bir yükseliş gösterdi.

İstanbul Gayrimenkul Değerleme ( İGD) İstanbul ofis Piyasası Raporu‘nu açıkladı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan rapora göre, hareketli bir yıl oldu. Büyüyen ekonomi, yabancı yatırımcılar ve genişleyen iç hacmi gibi faktörlerin ofis ihtiyacını arttırmasıyla birlikte, İstanbul’un 2011′deki 2,7 milyon metrekarelik ofis stoku, 2012 sonunda 2,9 milyon metrekareye ulaştı.

2014 ‘e Kadar Artış’ın Yüzde 30 Olması Bekleniyor

İGD ortaklarından Ahmet Büyükduman, kaliteli ofis stokunun yoğun olarak bulunduğu bölgelerin Beşiktaş’tan Maslak’a kadar Büyüklere Caddesi etrafında gelişen bölge olduğunu bu bölgede yaklaşık 1 Milyon 200 bin metrekare ofis alanı bulunduğunu yüzde 40 ‘ini oluşturduğunu kaydetti. Şişli, Taksim ve Atatürk Havaalanı çevresindeki toplam 820 bin metrekarelik ofis bölgesinin ise İstanbul  stokunun yüzde 28’ine denk geldiğini belirten Büyük duman, Anadolu yakasındaki durumu ise ‘ Altunizade, Kavacık, Ümraniye, Koz yatağı ve Ata şehir’de yoğunlaşan ofis stoku 950 bin metrekare olup toplam stoktaki payı yüzde 32’dir ‘ sözüyle ifade etti.

 

İki Yeni Bölge Öne Çıkacak

Önümüzdeki dönemde İstanbul’un Avrupa yakasında Kâğıthane ve Bayrampaşa ilçelerinin yeni büro bölgeleri olarak ön plana çıkacağını anlatan Ahmet Büyük duman ‘ Ulaşım ve hizmet olanaklarının iyileşmesiyle birlikte Bayrampaşa bölgesi A sınıfı ofis yatırımlarını çeken bir yer haline gelmeye başladı’ . Örneğin bu bölgede devam eden Diamond Tower’da bürolar  metrekaresi 3 bin 600-5 bin 500 TL arasında fiyatlarla satılıyor dedi. Anadolu yakasından da örnekler veren Büyük duman E-5 hattı üzerindeki Göztepe, Maltepe, Kartal, Pendik gibi semtlerin yeni büro bölgeleri olarak gelişme gösterdiğini belirterek bu bölgelerdeki yeni projelerde metrekare satış fiyatlarının ise 4 bin -7 bin 500 TL arasında değiştiğini ifade etti.

Gelecekte Ofis Piyasası Nasıl Olacak ?

Avrupa krizinin etkileri, 2012’nin ilk yarısında tüm gayrimenkul yatırımlarında olduğu gibi ofis piyasasında da hızın kesilmesine neden olabilir. Hali hazırda başlanan büro yatırımlarının çokluğu da düşünüldüğünde, yeni projelerinin gelecek arza ve boşluk oranlarına bağlı olarak beklemeye alınabilir. Son zamanlarda büro binalarında enerji verimliliği ve yeşil bina kavramı dikkat çeken bir konu haline gelmeye başladı. Gün geçtikçe Leed veya Breams gibi yeşil bina sertifikalarına sahip, çevre dostu büro binalarına talep giderek artmakta. Prestij açısından  da önemli hale gelen yeşil bina uygulamalarının yakın gelecekte kamu ve özel sektörde daha yaygın hale gelmesi olarak görünüyor.

KİRALAR 45 DOLARA KADAR ÇIKIYOR 

İGD’nin diğer ortağı Celal Erdoğdu ise ofis talebinin henüz tam olarak karşılanmadığının altını çizerek,2012’de büro piyasasına eklenen yen alanlara rağmen boşluk oranlarının düşük kaldığını belirtti. Tüm ofis bölgeleri arasında en çok talep gören kira getirisi olan bölgeyi Beşiktaş-Maslak hattı etrafında gelişen bölge olduğunu aktaran Celal Erdoğdu kira bedellerinin aylık ortalamasını ise metrekare 36.6 dolar olarak açıkladı.2012’nin ilk yarısında, ekonomide görülen yavaşlamanın kiralama taleplerine yansıyacağını ve buna paralel olarak ofis kiralarının durağan bir seyir izleyeceğini belirten Erdoğdu, yılın ikinci yarısından itibaren hareketlenmesi beklenen ekonomiyle birlikte ofis kiralarında da bir miktar artış olabileceğini belirtti. En son yapılan bölge sınıf ofis araştırması tablosunda, ofislerin en çok yoğunlaştığı bölgeler arasında Maslak ve Beşiktaş arasında olduğu dikkat çekiyor.

[table id=3 /]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments