Yeni Teşvik Sistemi Doğu’ya İstihdam Getirdi

0
365

Doğu ve Doğu ve Güneydoğu’ya önemli yatırım avantajları getiren yeni teşvik sistemi, son 1,5 yılda bölgede 11,2 milyar TL’lik yeni yatırımın ve 50 binin üzerinde istihdamın yolunu açtı. Haziran 2012’de uygulamaya giren yeni teşvik sisteminde 6. Bölge için geçerli olan sigorta primi işçi hissesi ve gelir vergisi stopajı desteklerinin süresi 31 Aralık 2013’te doldu. Bu sürede bölgede 11,2 milyar TL’lik yatırım için teşvik alındı ve 50 bin istihdama kapı açıldı. Mardin, Şırnak ve Bingöl enerji, Şanlıurfa çağrı merkezi, Diyarbakır ise pamuk ipliği üretiminde önemli yatırımlar çekti.

Yeni Teşvik Sistemi  ile Yatırımlar 11,2 Milyar TL’ye Ulaştı 

Ekonomist dergisinde yer alan haberde; Doğu ve Güneydoğu’ya önemli yatırım avantajları getiren teşvik sistemi, son 1,5 yılda bölgede 11,2 milyar TL’lik yeni yatırımın ve 50 binin üzerinde istihdamın yolunu açtı. Teşvik sistemi ile Mardin, Şırnak ve Bingöl enerji yatırımlarına ev sahipliği yaparken, Şanlıurfa çağrı merkezlerinde, Diyarbakır ise pamuk ipliği üretiminde önemli yatırımlar çekti. Van’da turizm yatırımları patlama yaparken, Çin’in en büyük firmalarından biri Siirt’te üretim kararı aldı.

Son teşvik paketini içeren Bakanlar Kurulu Kararı, 19 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Paket ile Türkiye’deki 81 il, sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyeleri dikkate alınarak altı bölgeye ayrıldı. Doğu ve Güney-doğu’daki 15 ilden oluşan 6. Bölge’de yatırım yapacak olanlara mevcut desteklerin yanı sıra çalışanların asgari ücretleri üzerinden hesaplanan sigorta primi işçi hissesi desteği ve gelir vergisi stopajı desteği de sağlandı. 31 Aralık 2013 tarihinde sona eren bu ek destekler sayesinde, 6. Bölge’de toplam 11 milyar 179 milyon TL tutarında teşvik belgesi alındı. Yatırımcıların bölgede yeni kuracakları işletmelerde yaratılması öngörülen istihdam ise 50 bin 97 oldu. 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments