Urfa’ya Dev Yatırım Yolda

0
424

Ayakkabı üreticileri 6’ncı bölgeye yatırım için atağa geçti. Şanlıurfa’yı üs olarak seçen firmalar, mayıs ayında ilde fizibilite çalışmasına başlayacak

Deri ayakkabıda Çin’den bile ucuza üretim yapan Türkiye, üretim maliyetini daha da indirmek için yüzünü 6’ncı bölgeye çevirdi. 13 Mayıs’ta Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) öncülüğünde Urfa’ya yatırım için fizibilite ziyareti yapmaya hazırlanan 40 firma, burada Şanlıurfa OSB ve Kalkınma Ajansı yetkilileriyle bir araya gelecek. 

30 Milyon Dolar’lık Yatırım 
TASD Başkanı Hüseyin Çetin, ilk etapta 20 bantlık bir üretim tesisi için 30 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedeflediklerini söyledi. 20 bantın günlük bin 200 çift ayakkabı üretimine denk geldiğini belirten Çetin, “Üreticiler yatırım için ilk adımı atarsa, bölgeye yan sanayici de gelir, derici de. Burada üs kurmak istiyoruz” dedi. 

Devlerden Sipariş
Öte yandan bugün sona erecek olan ve CNR’ da düzenlenen İstanbul Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nda da (AYMOD) önemli gelişmeler yaşandı. Hazır giyim devi Zara’nın Türkiye’ye ilk etapta 1 milyon çift ayakkabı siparişi vermeye hazırlandığını açıklayan Çetin, şirketin Bursalı bir firmayla anlaştığını söyledi. Ancak İstanbul ve İzmir’den 4-5 firmayla daha görüşüldüğünü kaydeden Çetin, “Bunun yanı sıra fuarda Ortadoğu, Ukrayna, Avrupa, Rusya ve Ukrayna’dan gelen alım heyetlerini de ağırladık. Türkiye’ye ilgili oldukça yoğun. Yılda 320 milyon çift ayakkabı üretiyoruz” şeklinde konuştu. 

Lisanslı Ürün Pazarı da Büyüyor
Türkiye ayakkabı sektöründe lisanslı ürün satışı da artıyor. Bu alanda faaliyet gösteren önemli oyunculardan Hakan Çanta’nın Genel Müdürü Bülent Mızrak, Hello Kitty, Minnie Mouse, gibi 6 dünya markasının ayakkabıları sattıklarını söyledi. Yılda 350 bin çift satış yaptıklarını belirten Mızrak, “Pazar her yıl yüzde 20 büyüyor” şeklinde konuştu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments