Trabzon 5 sektörde Yeni yatırımcı Çekecek

0
1043

Trabzon Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi kentin yatırım haritasını hazırladı. Balık yemi, asansör imalatı, süt mandırası, organik tavukçuluk ve turizm gibi öne çıkan 5 sektörde Trabzon’a yeni yatırımcı çekilmesi hedefleniyor.

Trabzon’da Ön Fizibilite Çalışması Yapıldı

2008 yılından beri faaliyet gösteren Trabzon Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Genel Müdürü Yunus Emre Katrancı, yeni yatırımcı çekmek için Trabzon’un yatırım haritasını hazırladıklarını söyledi. Dünya Gazetesi’nden Kenan Dursun’un verdiği bilgilere göre;Girişimcilerin yatırım konusunda ön hazırlık aşamasını hızlıca atlatmasını amaçladıklarını kaydeden Katrancı, “Projenin ön fizibilitesi bitti. Girişimciler yatırımın kaç yılda geri dönüş sağlayacağı, karlılık oranı, hammadde gideri, kaç personele ihtiyaç olduğu gibi konularda bütün teknik ve mali analizleri bu haritada bulabilecek” dedi. Trabzon’da ön plana çıkan sektörleri balık yemi, asansör imalatı, süt mandırası, organik tavukçuluk ve turizm olarak sıralayan Katrancı, Doğu Karadeniz’in diğer illerinin de yatırım haritasını çıkartacaklarını söyledi. 

TTSO’ ya stratejik plan hazırlıyoruz

Profesyonel eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunarak KOBİ’lerin rekabet seviyelerini artırmalarına yardımcı olduklarını aktaran Katrancı, “Bu amaçla Trabzon’da faaliyet gösteren asansör firmalarının birleşip imalathane kurmalarına yönelik bir kümelenme projesini hayata geçirmek için çalışıyoruz. En az 5 firmanın bir araya gelmesi ile asansör imalatını tek firma çatısı altında toplayacak olan projeye KOSGEB İşbirliği Güç Birliği Destek Programı’ndan 250 bin TL hibe, 500 bin TL kredi desteği sağlanacak” diye konuştu.

ş turizmi için 170 milyon Euro’luk proje

Katrancı, Doğu Karadeniz’in kış turizmi potansiyeli ortaya çıkarmak için kış turizmi master planı da hazırladıklarını kaydeden Katrancı, “Ovit – Uzungöl arasını detaylı olarak planladık. Plan doğrultusunda yapılacak tesislerin maliyeti 170 milyon Euro. Planlanan tesisler dünyadaki en meşhur kayak merkezlerinden daha uygun coğrafi şartlara sahip” dedi. Kurumlara, kuruluşlara ve şirketlere danışmanlık, eğitim ve proje hazırlama konusunda hizmet de verdiklerini vurgulayan Katrancı, “Şirketlere TKDK, KOSGEB, Kalkınma Ajansı gibi kurum desteklerinden yararlanmaları adına da projeler hazırlıyoruz. Bu projeler kapsamında kuruldukları yıldan itibaren bölge firmalarına 16 milyon TL’lik hibe kazandırdık” dedi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments