Tuz Gölü’nde Turizm Sezonu Açıldı

0
804

Doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Tuz Gölü’nde turizm sezonu açılırken, bu yıl yaklaşık bir milyon turistin Tuz Gölü‘nü ziyaret etmesi bekleniyor. Turistik olarak da giderek bilinirliği artan Gölü’ün yılda 70 bin civarında kişi ziyaret ediyor.

Turistlerin Gözdesi Tuz Gölü 

Ankara, Aksaray ve Konya illerinin ortasında yer alan, Lut Gölü’nden sonra dünyanın ikinci  gölü olma özelliği taşıyan Tuz Gölü, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Yalın ayak Gölde yürüyüş yapan turistler, çektirdikleri fotoğraflarla anı ölümsüzleştiriyor. Özellikle Kapadokya’ya tur düzenleyen firmaların güzergâhı üzerinde yer alan Tuz Gölü’ne, gün doğumu ve batımındaki manzarayı izlemek için binlerce yabancı turist geliyor.

Türkiye’nin de tuz ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan Göl rehberlerinden Gökçe Yurdakul, turistlerin Tuz Gölü’nü çok merak ettiklerini ve yoğun ilgi gösterdiklerini söyledi. Turistlerin özellikle su merakı olduğunu belirten Yurdakul, “Alman bir kafileyi gezdiriyorum. Tabi ki bu kadar güzel ve değerli bir gölün etrafındayken kenarına kadar da yürümek istediler. Çok memnun kaldılar” dedi.Tuz Gölü’nde bir mağazanın işletmeciliğini yapan Hakan Ünal, Göl’ün yerli ve bayancı turistlerden yoğun ilgi gördüğünü belirterek, “Yıllık 60-70 bin turist ziyaret ediyor. Genellikle kış aylarında uzak doğulu turistler gelir. Yaz aylarında ise Avrupalı müşterilerimiz gelir. Şu anda da zaten sezon açılmış bulunuyor” diye konuştu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments