OSB İçin Rehber Hazırlanacak

0
265
 Kırıkkale’nin sanayi alanında yatırım alabilmesi için çeşitli çalışmalar gerçekleştiren Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ‘Metal Sektör Çalıştayı’ adı altında farklı bir etkinliğe daha imza attı. Metal sektöründe faaliyet gösteren iş adamlarının buluştuğu toplantıda Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin tanıtılması için yatırım ve fizibilite rehberi hazırlanacağı ifade edildi.
OSB’DE ÖĞRETİM ÜYESİ BİLGİLER VERDİ

Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Öğretmen Evi’nde Metal Sektör Çalıştayı’ hakkında tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya katılan Nevşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Hayri Tanrıverdi, katılanlara Metal Çalıştayı hakkında seminer verdi. Toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ekrem Gök, Ticaret ve Sanayi odası yöneticileri, Nevşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Hayri Tanrıverdi, sanayici ve iş adamı katıldı.

PROJEDE 2 ADET ÇALIŞMA YAPILIYOR

Toplantının ana nedeni olan, Kırıkkale için çok önemli olan Metal Sektörü üzerine bir çalışma yapılacağı konuşuldu. Metal Sektörüne ait bir SWOT (Güçlü-Zayıf Yanlar, Fırsat ve Tehditler) Analizi gerçekleştirildi. Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak hazırlanan proje Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmekte olup, projede 2 adet çalışma yapılıyor.  Bu çalışmalardan birincisi Kırıkkale ili metal sektör raporu. Bu rapor ile Kırıkkale’de metal sektöründe faaliyet gösteren iş adamları ve sanayicilerle ilgili çalışmalar gerçekleştiriliyor.

METAL SEKTÖRÜNÜN GÜÇLÜ-ZAYIF YÖNLERİ 

Çalışma kapsamında 50’ye yakın firma ziyaret edilmiş ve sektör üzerine görüşmeler yapıldı. Firmalara Metal Sektörüne yönelik bir anket uygulanarak, toplantı ile Metal Sektörünün Güçlü-Zayıf yönleri ile sektöre yönelik fırsatlar ve tehditler hakkında konuşmalar yapıldı.İkinci Çalışma olarak ise Kırıkkale’de ‘Yüksek ve Orta Teknolojili Ürünlerin Üretimi Fizibilite Raporu’ hazırlamak. Bu rapor ile Kırıkkale’de yüksek katma değerli ve ihracata yönelik ürünlerin üretilmesi konusunda bir fizibilite çalışması.

AVRASYA’NIN ÜRETİM ÜSSÜ

Bu konuda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ‘Türkiye Sanayi Stratejisi 2011-2014’ vizyonunu ‘Orta ve yüksek teknolojili ürünlerde, Avrasya’nın üretim üssü olmak’ olarak belirleyerek,iki çalışmanın yapılması Kırıkkale’de mevcut firmalara sektörleri hakkında sağlıklı bilgiler verilecek. Bilgiler doğrultusunda ise, Kırıkkale’de yatırım yapacak yerli ve yabancı yatırımcılara yol gösterecek ve yatırımların artırılacağı düşünülüyor.

YOL GÖSTERİCİ BİLGİLER AKTARILICAK

Bu çalışmaların hazırlanmasındaki esas amaç ise; Kırıkkale’de kurulan Silah İhtisas OSB’ye yatırım yapacak iş adamlarına yol gösterici bilgileri içeren kaynak doküman olması. Silah İhtisas OSB’sinin tanıtılması ve yeterli yatırımın gelmesi için ayrıca bir Silah İhtisas OSB’ye yönelik yatırım ve fizibilite rehberi hazırlanacak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments