Turizme 3 Milyar liralık Teşvik

0
311

TURİZM TEŞVİK

Turizm sektörüne bu yılın ocak-ekim dönemini kapsayan 10 ayda 3,1 milyar lira yatırım teşviği verildi.Turizm sektörüne bu yılın 10 aylık döneminde yeni yatırımlar için 3,1 milyar lira yatırım teşviği verildi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge birimi tarafından derlenen verilere göre, sektörde bu yılın ocak-ekim döneminde 246 proje, 53 binden fazla yeni yatak için yatırım teşviği aldı. 3,1 milyar lira teşvik verilen projelerde 13 bin dolayında kişiye iş imkânı sağlanması planlanıyor.

Turizme Yatırıma Devam

Teşviklerde, 58 ilde devam eden veya projelendirilen 246 yeni projede 3 ve 4 yıldızlı oteller yüzde 70 dolayındaki payı ile öne çıkıyor. 5 yıldızlı oteller de teşviklerin yüzde 14’ünü oluşturuyor. Onu yüzde 12 ile butik ve özel belgeli tesisler izliyor. Yatırım teşviklerinde ilk sıraları Antalya ve İstanbul aldı. Yapılacak yeni yatakların yüzde 27’si Antalya, yüzde 21’i de İstanbul’da bulunuyor.  Öte yandan bu yatırımlara sağlanacak iş imkânlarının yüzde 28’i Antalya, yüzde 21’i İstanbul’da olacak.

71 yurt ve eğitim merkezi için 500 milyon lira teşvik  

Direkt turizm yatırımı olmayan ancak bu kapsamdaki teşviklerden yararlanan öğrenci yurdu yatırımlarındaki hızlı büyüme de devam ediyor. 10 aylık dönemde 71 yurt ve eğitim merkezi yatırımı için 500 milyon liraya yakın teşvik alınırken, bu işletmelerde 25 bin dolayında yatak üretilecek.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments