Kuveyt’ten Amasya’ya 1.2 milyar Dolarlık Doğalgaz Santrali Yatırımı

0
565

DOĞALGAZ SANTRALİ

Kuveyt Amasya’da 1,2 milyar dolarlık yatırım kararı aldı. Şirket, 1.060 MW’lık doğalgaz çevrim santrali projesini geliştiren Benal Danışmanlık şirketini bünyesine kattı.Reuters’e bilgi veren A&S Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Özdemir, ilk etapta Amasya Organize Sanayi Bölgesi’nde 530 MW’lık bir doğalgaz çevrim santrali kurulacağını belirtti.

Aswar National Group 1,2 Milyar Dolarlık Doğalgaz Santaline Yatırımına Hazırlanıyor

17 firmada 320 kişinin istihdam edildiği Amasya Organize Sanayi Bölgesi’ne Kuveytli Aswar National Group 1,2 milyar dolarlık doğalgaz çevrim santrali yatırımına hazırlanıyor.Kuveytli Aswar National Group’un Türkiye’deki iştiraki A&S Enerji, Amasya Organize Sanayi Bölgesi’nde 1,2 milyar dolarlık yatırım kararı aldı.Mermer sektörünün ağırlıkta olduğu Amasya OSB’de mobilya,gıda ve ambalaj sektörlerinde faaliyet gösteren 17 firmada 320 kişi istihdam etmekte.Ek alan için 2011 yılından bu yana  çalışma alan yapılan Amasya OSB’de  2014 yılı sonlarında biri PVC, 2’si mermer sektöründe olmak üzere 3 yatırımın daha faaliyete geçmesi bekleniyor. 

Kuveytli Aswar National Group‘un Türkiye’deki şirketi A&S Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Özdemir,Amasya’daki bin 60 MW kurulu bir doğalgaz santrali projesini geliştiren Benal Danışmanlık şirketini satın aldıklarını açıkladı. Özdemir’in verdiği bilgiye göre projeyle ilgili lisans sürecinin tamamlanmasının ardından ilk etapta Amasya OSB’de 530 MW’lık bir doğalgaz çevrim santrali kurulacak.Projenin ilk etabının 3 yıl içinde tamamlanması planlandığını belirten Özdemir, “İlk etap için 600 milyon dolar yatırım planlanıyor.Daha sonra gerekli şartların oluşması halinde projenin 530 MW`lık ikinci etabı tamamlanarak santralin toplam kapasitesi bin 60 MW’a çıkarılacak” dedi. Santralin toplam yatırım tutarını 1,2 milyar dolar olarak hesapladıklarını söyleyen Özdemir, bu yatırımın tamamının Kuveytli Aswar National Group tarafından finanse edileceğini kaydetti.Aswar’ın, proje için yüzde 30 oranında öz sermaye kullanmayı planladığını açıklayan Özdemir,yüzde 70 oranında ise Kuveytli ve Suudi Arabistanlı bankalar başta olmak üzere Körfez bankalarından kredi kullanmayı planladığını belirtti.

Aswar’ın kuracağı doğalgaz çevrim santralinin arazisini,Amasya OSB tahsis etti. Mavi Akım Gaz Boru Hattı’nın uzantısı olan hat üzerinde kurulacak Santral, Yeşilırmak nehrinin kıyısında yer alacak ve soğutma suyunu nehirden alacak. A&S Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir,diğer tüm çevre koşullarının da yerine getirildiğini,gaz bağlantı görüşünün de tamamlandığını kaydetti Cemalettin Özdemir, kurulacak santralin Amasya’nın Türkiye’nin tam ortasında yer alması nedeniyle mevcut elektrik iletim sistemi için de bir dengeleme rolüne sahip olacağını vurguladı.Projenin fizibilitesini tamamladıklarını da belirten Özdemir,“Deloitte bu konuda bizim fizibilite çalışmalarımızı yapıyor. Yapacağımız bu santral yüzde 60 civarı verimlilikle çalışacak.BOTAŞ’tan gaz bağlantı görüşü alındı. Şirket kuruldu. TEİAŞ ile ilgili bağlantı konusunda da bir sıkıntı gözükmüyor”açıklamasını yaptı.

Türkiye’de gayrimenkul yatırımları alanında faaliyet yürüten Aswar National Group önümüzdeki beş yıl içinde enerji sektöründe de önemli bir oyuncu olmak istiyor.Cemalettin Özdemir, “Aswar Türkiye enerji sektörüne önümüzdeki beş yılda 3 milyar dolar yatırım planlıyor. Ama bu yatırımlarda Aswar tek başına olmayacak.Daha sonra bazı Suudi Arabistanlı gruplar da bu yatırım sürecine dahil olacaklar. 3 yıldır yoğunlaştıkları güneş enerjisi alanına 800 MW’lık lisans başvurusu yaptılar enal Danışmanlık olarak bu doğalgaz çevrim santrali projesi dışında özellikle yenilenebilir enerji yatırımları alanında da faaliyet yürüttüklerini belirten  Özdemir, “Güneş enerjisi lisans başvurularında 800 MW’lık başvuru yaptık.Bu alanda 3 yıldır yoğun bir çalışıyoruz. Bu 600 MW’lık portföyün en az 100 MW’ını alacağımızı tahmin ediyorum” dedi. A&S Enerji, Türkiye’de güneş yatırımları için daha önce Güney Koreli bir firma ile anlaşmış ve 450 milyon dolarlık yatırım planladığını açıklamıştı Özdemir’in verdiği bilgiye göre, önümüzdeki dönemde planlanan yatırımlarla ilgili sermaye akışının başlamasıyla birlikte bütün enerji yatırımları A&S Enerji şirketinin altında toplanacak ve şirketin çoğunluk hisseleri ise Aswar Group’un elinde olacak.

Doğalgaz Çevrim Santralinde 155 Kişi İstihdam Edilicek

Amasya OSB  Müdürü Hasan Avcı: Mermer sektörünün ağırlıkta olduğu Amasya OSB’de mobilya, gıda ve ambalaj sektörleri faaliyette.OSB’de halen 350 kişi istihdam ediliyor. OSB’de, toplam 83 hektarlık alan var.Bunun 38 hektarı sanayi parseli olarak kaydedildi.Bu parseller üzerinde 25 firmanın yatırımı bulunuyor.Bu firmalardan 17’si aktif.5 firma üretime geçmek için gün sayıyor.Atıl durumda bulunan 3 firma da üretimlerine yeniden başlamak için çalışma yürütüyor.Geri kalan alanımızın sanayi parseli haline gelmesi için de çalışıyoruz.Altyapı ve çevre düzenleme çalışmaları da  devam ediyor.2014 yılı sonunda üretime geçecek biri PVC sektöründen 2 mermer alanında olmak üzere 3 sektörden firmalarımızın fabrikaları bulunuyoır.PVC sektöründeki firmamız için 15 bin,mermer sektöründeki iki firmamız için de 5 ve 17 bin metrekarelik alanlar tahsis edilmek üzere. Ayrıca 1,2 milyar dolarlık doğalgaz çevrim santral projesi için önce 15 bin, daha sonra da ilave 25 bin metrekarelik alanların oluşturulacak.Bu proje yeni yatırımların Amasya OSB’ye gelmesi açısından  önem teşkil ediyor.Doğalgaz çevrim santrali yatırımı için ilk etapta 155 kişinin istihdam edilmesi  öngörülüyor.OSB’mizin 350 olan istihdam rakamı da bütün yatırımların ardından yaklaşık 750’ye çıkacak.

Kaynak:dünya.com

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments