Kırıkkale’de Fizibilite Projesi Devam Ediyor

0
485

Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) Doğrudan Faaliyet Destekleri Programı kapsamında desteklenen “Rüzgâr ve Biyomas Potansiyeli Fizibilite Projesi” ile elektrik enerjisi üretimi çalışmaları devam ediyor.

Kırıkkale’de Proje Devam Ediyor

MÜSİAD Kırıkkale Şubesi ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen proje kapsamında Kırıkkale’de 7 saha gezilerek lokasyon çalışmalarına başlandı.
Proje Koordinatörü Barış Gümüşbaş, yaptığı açıklamada, Kırıkkale’de elektrik enerjisi üretiminin verimli olabileceği 4 nokta olan Denek Dağı, Topal Dede Mevki, Kırıkkale Üniversitesi Yerleşkesi içindeki sırtlar ve Ahılı Tepesinin koordinatlarının alınarak çalışmalara başlandığını belirtti.

Birkaç ay sürecek ölçümlerde, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Rüzgâr Enerjisi Potansiyel Atlası ve ölçüm programlarının yanı sıra uluslararası kuruluşlardan datalar satın alınarak, raporlama yapılacağını ifade eden Gümüşbaş, şunları kaydetti:

“Ahiler Kalkınma Ajansı destekli Kırıkkale Rüzgâr ve Biyomas Potansiyeli Fizibilite Projesi‘ni yatırıma dönüştürmek için bütün gayreti gösteriyoruz. Yatırımın ekonomik olması için en ince ölçüm detaylara da dikkat edeceğiz. Rüzgâr ölçümleri ve enerji potansiyeli, enerji üretim kapasitesinin ortaya çıkmasıyla gerekli mali analizin ardından şirketler birliği ile ulusal ve uluslararası kaynakla projenin yatırıma dönüşmesi için enerji alanında kentimize çok değer katacaktır. Öte yandan proje kapsamında gerçekleşecek ve kentte de bir ilk olacak “Kırıkkale Enerji Zirvesi Çalıştayı” hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.”dedi. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments