Ihlara Vadisi İniş Sistemleri Fizibilite Projesi

0
575

Aksaray Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından desteklenen, ”Ihlara Vadisi İniş Sistemleri Fizibilite Projesi”nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Ihlara Vadisi’nde Fizibilite Projesi

Aksaray’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından dünyanın en büyük kanyonları arasında gösterilen Ihlara Vadisi’nde turizmin geliştirmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ihlara Vadisi İniş Sistemleri Fizibilite Projesi” Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından doğrudan faaliyet programına alınarak desteklenmeye layık görüldü.

Ahiler Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı içerisinde yer alan “Ihlara Vadisi İniş Sitemleri Fizibilite Projesi” tanıtım ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıya Vali Vekili Kubilay Ant, Güzelyurt Kaymakamı Mustafa Duruk, AHİKA Genel Sekreteri M. Fatih Yıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekteri Ramazan Altundağ, Nevşehir Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurul Müdür Vekili Abdurrahim Deniz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, ve kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

Toplantıda vadi başında bulunan tesislerin modernizasyonu, cam seyir teras uygulaması ile vadide uygulanması düşünülen alternatifli teleferik ve asansör projeleri sunumu yapıldı. Projelerin kurul tarafından değerlendirilmesinden sonra uygulama çalışmalarına başlanılacağı bilgisi verildi.

Vali Vekili Kubilay Ant, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve AHİKA tarafından desteklenen “Ihlara Vadisi İniş Sistemleri Fizibilite Projesi” ile Aksaray’da en çok ziyaret edilen turizm merkezi olan Ihlara Vadisi’nde önemli bir sorunun çözüleceğini, vadide yapılacak çalışmaların bilimsel veriler çerçevesinde, kurumlarımızın görüşleri doğrultusunda yürütüleceğini ifade etti.

Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih Yıldız, AHİKA olarak Aksaray’ın da içerisinde yer aldığı bölgemizde tarım, ticaret, sanayi, eğitim ve turizm alanlarında şimdiye kadar çok sayıda projeyi desteklediklerini, Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ihlara Vadisi İniş Sistemleri Fizibilite Projesi“nin de bu manada Aksaray ve Kapadokya turizmi için önemli bir proje olduğunu söyledi. Yıldız, tanıtımı yapılan projenin kuruldan geçmesi sonucunda, uygulama çalışmalarına başlanabileceğini vurguladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Ihlara Vadisi’nde yürütülen fizibilite çalışmalarıyla, vadiye iniş ve çıkış için en uygun yerin ve sistemin tespit edildiğini ve bu tespit sonucunda Ihlara Vadisi’nin doğal ve tarihi dokusuna zarar vermeden Koruma Kurulu onaylı iniş çıkış sistemleri projesinin hazırlandığını belirtti. Ihlara Vadisi’ne kurulacak sistemin tüm mevsim şartlarına uyumlu özellikle yaşlı, engelli ve dezavantajlı gruplara fayda sağlayacak nitelikte bir proje olacağını ifade eden Doğan, yapılacak bu çalışma ile yıllardır vadi başı girişinde yaşanan önemli bir sorunun çözüleceğini, bu durumun Ihlara Vadisi’ne gelen turist sayısına ve ziyaretçi memnuniyetine olumlu yönde katkı sağlayacağını vurguladı.

İçerisinde geniş ve çok önemli unsurları barındıran Ihlara Vadisi’nin tüm yönleri ile ziyaretçilere sunulması yönünde Kültür Turizm Bakanlığı ve Valiliğimiz desteğinde daha başka çalışmaların da yürütüldüğünü belirten Doğan, vadide uygulanacak iniş-çıkış sistemleri projesine ilaveten, elektrik, kamera güvenlik, yürüyüş yollarının düzenlenmesi, fresklerin restorasyonu, tehlikeli kayaların düşürülmesi ve girişteki tesisin modernizasyonu gibi projelerin de tüm hızıyla devam ettiğini, ayrıca Vadide dağ yürüyüşü, balon gibi aktivitelerin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmaların da sürdürüldüğünü ifade etti.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments