Türkiye Kongre Turizmi Raporu Açıklandı

0
556

 

 

Turizmindeki payını son yıllarda önemli derecede artıran Türkiye’nin kongre turizmine ait son verileri ve gelecek hedefleri TÜRSAB tarafından bir rapor halinde kamuoyu ile paylaşıldı.

2013 yılını 34,9 milyon ziyaretçi ve 32,3 milyar dolarlık turizm geliri ile kapatan Türkiye, artık sadece kum, deniz, güneş değil tarih, kültür ve kongre turizmi ile sesini duyuruyor. İstanbul başta olmak üzere Antalya, Ankara, İzmir, Bursa, Kuşadası’nda bulunun kongre merkezleri yıl içinde onlarca uluslararası kongreyi ağırlar hale geldi. 10 yıl önce Türkiye’de 500 ve üstü kişiyi bir araya getiren uluslararası ölçekte 80 kongre yapılırken, 2012’de bu rakam 179’a, 2013 yılında ise 196’ya ulaştı. Bir başka deyişle, 10 yıllık dönemde büyük kongre sayısında yüzde 154’lük artış yaşandı.

Kıyı turizminde kişi başına harcama 600-700 dolar düzeyinde iken bu rakamın kongre turizminde 2 bin – 2 bin 500 dolar seviyesinde olması ülkeler için bu turizm alanının ne kadar cazip olduğunu ortaya koyuyor. 2013 yılında Türkiye’ye kongre, seminer ve fuar için gelenlerin toplam sayısı 2,4 milyon olarak gerçekleşirken, kongre turizmi gelirlerinin ise 2.5 milyar doları aştığı dikkat çekiyor.

İstanbul’da Sonbaharda Yer Bulmak Zor

TÜRSAB’ın ‘Türkiye Kongre Turizm Raporu’ son on yılda başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin bu alanda gösterdiği performansı gözler önüne seriyor. Türkiye’yi dünyada 21’inci sıraya yükselten talep, tarih ve kültür başkenti İstanbul’u da 9’uncu sıraya taşıdı. Üstelik yoğun talep Türkiye ve İstanbul’un bu listede 2014 ve 2015 yıllarında da önünün açık olduğunu gösteriyor. Şimdiden Türkiye’de 106, İstanbul’da ise 77 adet kongre için tarih alındı. İstanbul’da Lütfi Kırdar, Sütlüce kongre merkezlerinde mayıs, eylül ve ekim aylarında yer bulmak oldukça zor. Bu yıl için 49 bin delegenin yeri şimdiden ayırtılmış durumda. 2014 yılında Türkiye’nin bu rakamlar ışığında kongre turizminden elde edeceği gelirin 3 milyar doları bulacağı ifade ediliyor. Bu rakamdan İstanbul’un alacağı pay ise 1.7 milyar doların üzerinde olacak. 

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, geçen son 10 yıllık dönemde Türkiye’nin kedi potansiyelini keşfederek hem turist sayısı hem de turizm gelirlerini önemli ölçüde artırdığını belirterek, “Bunda son yıllarda öne çıkan kongre turizmindeki payını artırması da büyük etken olarak karşımıza çıktı.Şimdi daha önce bizim için hayal olan 2,5 milyar dolarlık kongre turizm gelirlerini konuşuyoruz. Bu yıl söz konusu rakam 3 milyar doları aşacaktır. Türkiye’de kongre turizminin gelişimini yıllık 10 milyonu geçen turist sayısına ulaşan İstanbul’un turizmdeki patlaması da destekledi. İstanbul’da Paris, Londra, Roma gibi dünyanın önde gelen turizm kentlerine ayak uydurularak, daha zengin olan doğal ve kültürel potansiyeli ortaya çıkarıldı” diyor. 

Özet Bulgular

* İstanbul, 500 kişiden fazla delegeye ev sahipliği yapan 113 etkinlik ile dünya kongre şehirleri arasında 9’uncu sırada yer alıyor.

* Türkiye 148 bin delege ile yine aynı kategoride dünyada 11’inci sırada.

* Kıyı turizminde kişi başı harcama 600-700 dolar iken, kongre turizminde 2 bin-2 bin 500 dolar seviyesinde.

* Türkiye’nin kongre turizminden elde ettiği gelir 2013 yılı itibarıyla 2,5 milyar dolar. Bu miktarın yaklaşık 250 milyon dolarlık kısmı 500 ve üstü kişilik organize alımların yapıldığı kongrelerden, kalanı ise daha küçük, yerel veya bireysel alımların yapıldığı kongre, seminer, fuar gibi iş ziyaretlerinden geliyor.

* İstanbul’da 2014 yılı için şimdiden 57, 2015 yılı için ise 20 kongre açıklandı. Türkiye genelinde bu rakam şu an için toplam 106.

* 2014 yılında İstanbul’daki kongreler için 49 bin delege yerini ayırttı bile. Bu rakamın yıl toplamında ilk kez 100 bini aşması bekleniyor. Böylece, sadece İstanbul’un büyük kongrelerden elde edeceği gelir 250 milyon doları bulacak. İstanbul’un toplam kongre ve seminer gelirlerinin ise 1,7 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

 Kaynak:Turizmdebusabah

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments