Starbucks Otel İşletecek İddası

0
391

Starbucks Otel Yatırımı Yapıcak İddası

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Aş’ dünyada ki otelcilik yatırımlarını yakından takip etmeye devam ediyor. Son on beş yılda dünyanın en büyük markaların arasında girmeye başaran Starbucks hakkında Amerika´dan yeni bir iddia geldi.Starbucks´un kendi ismiyle otel isleteceği konusu tartışılıyor.“Ehotelier” adlı ABD´li otelcilik web sitesinde yazan Brett Patten, ilginç bir fikir ortaya attı: Ünlü kahve markası Starbucks, otelcilik sektörüne girerse,ABD´de kısa sürede çok başarılı olacak, hatta sektöre egemen bir konuma girecek.

Bu güçlü iddia için neden olarak, yazar, Starbucks´un “hem soyut hem de somut olarak gerek müşteriler,gerekse de çalışanlar tarafından çok sevilen bir marka olmayı başarıp,inkâr edilmez büyük bir finansal başarı elde”etmiş olmasını gösteriyor. Şirket, basit bir kahve satıcısı durumundan yola çıkarak,müşterisine bütün hayat tarzı duygusunu sunmayı başarıp,müsterilerini en iyi şekilde sadakatle kendisine bağlayabildi.Starbucks´un müşterilerine sunmayı başardığı “bütüncül müşteri deneyimi” konsepti, otelcilik sektörü tarafından benimsenip hayata geçirilirse, otelcilik büyük bir değişime uğrayarak daha başarılı olacak kanısında Brett Patten.

Starbucks,”diyor Patten ,“sana bir şey satmak istemiyor, seni mutlu etmek istiyor.” Normal şirketler, müşteriye sundukları ürünün yeterince çekici olup kendini sattıracağına inanıyor. Buna karşın Starbucks çok daha fazlasını hesaba katıyor: Ürün sunumundan tutun çevre duyarlılığına kadar, kültürden müşteriyle duygusal bir bağın kurulmasına kadar her şeyi düşünüyor.

Brett Patten´e göre otelcilik sektörünün Starbucks´tan alacağı ders, kısaca şöyle özetlenebilir: Başarılı olmak isteyen bir otel, müşterinin oteli iyi bulup beğenmesini değil, müşterinin kendisini iyi hissederek kendinden memnun olmasını hedef olarak koyacak. Misafir, Starbucks´tan mutlu bir şekilde ayrılıp bir an önce geri gelmek isterse, otelin mutlu bir insan olarak ayrılan misafir de bir an önce kendisini mutlu hissettiren o otele dönmek isteyecektir.

 

Kaynak: http://www.tourexpi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments