Otel Müşterisi Seçimini Neye Göre Yapıyor ?

0
507

 

otel müşterisi

Otel müşterisinin kalbine giden yolun kaliteli hizmetten geçtiği bir gerçektir. Otel müşterisi iş amaçlı mı yoksa tatil amaçlı mı olarak hangi tesiste konaklayacağına karar vermekte zorlanabiliyor.

Hangi tesiste konaklayacaklarına karar vermek her zaman için pek kolay bir iş olmayabilir. Fakat söz konusu otellerde iş ya da tatil amaçlı konaklanılacaksa, bu kararı vermek hassas bir süreç haline gelebiliyor. İyi otellerde konaklamayı düşünen müşteriler tatsız sürprizler ve hayal kırıklıklarına karşı toleransları daha azdır. Bu sebeple, verdikleri kararın kendileri için en doğrusu olmasını aynı zamanda mümkün olduğu kadar riskten uzak durmak isterler.

Otel müşterisinin, otel seçimleri konusunda neleri öncelikli olarak dikkate aldıklarını ön görmek, müşterileri bir sonraki seyahatlerinde ağırlayabilmek için ne yapmamız gerektiğini belirlemek açısından önemlidir.

En önemlisi Tecrübe

Otel müşterisi, otel seçiminde yüzde 23 ile misafirlerin bir tesisteki daha önceki olumlu deneyimleri ilk sırada yer alıyor. Yani bir misafirin bir kez tesisinizde konaklamasını ve memnun ayrılmasını sağlayabilirseniz yeniden sizi tercih etme ihtimali oldukça yüksek.

Tavsiyelerin Etkisi Önem Taşıyor

Otel misafirlerinin bir tesisle alakalı daha önce bir deneyimi olmamış ise bu kez de, tanıdığı ve güvendiği kişilerin yorumlarını dikkate alabiliyor. Daha önce sizinle zaman geçirmiş olan misafirlerin olumlu referansları, onların yakın çevresinin sizi tercih etmesini sağlamak açısından büyük rol oynuyor. Otellerde konaklama kararını vermek konusunda müşterilerin kendi veya yakın çevresinden tecrübelerinin, neredeyse tüm kararlarını etkileyecek derecede önem taşıdığını gösteriyor.

Müşteri’nin Tercihi Yakın Otel 

Otel misafirleri için konakladıkları otel için önemli detaylardan birisi de lokasyon uygunluğudur. Misafirler kaldıkları otelin merkezi, ulaşımı rahat, metro’ya ya da tren istasyonu gibi ulaşımı kolay olan otelleri tercih etmektedirler. Bununla birlikte Temiz ve konforlu odalar, oda fiyatları, Toplantı imkânları, Restoran ve servis, şirket politikası, seyahat şirketi önerileri gibi detaylara da bakmaktadırlar. 

BluSky Marketing’in yapmış olduğu ” Otel Pazarlaması” raporunda olumlu tecrübeler ve kulaktan kulağa pazarlamanın son derece önemli olduğunu göstermiş.

        

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments