Bodrumlu Turizmciye Ecrimisil Şoku

0
315

bodrum marina

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde Mal Müdürlüğü’nün, sahildeki turistik tesis, otel, motel, restoran ve eğlence merkezlerinin sahillerde kullandıkları kamu alanlarına ödenen ecrimisil bedelini yüzde 600 oranında arttırması turizmcilerin tepkisine neden oldu. Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER) ve Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ile turizmciler uygulamaya tepki gösterdi.

Bodrumda Turizimciye Şok 

Bodrum’da, 2008-2013 arasında Mal Müdürlüğü’nce tespit edilip işletmecilere gönderilmeye başlanan ecrimisil bedelleri şok etti.Göltürkbükü’nde 30 yıldır faaliyet gösteren Atılay Restoran’ın işletmecisi Atılay Beytorun, “Sahili kullanıyoruz diyerek Mal Müdürlüğü ecrimisil yazmış. 2004-2008 arasında, üstelik iskelem varken, 34 bin lira ecrimisil ödüyordum. 2009-2013 arasında bu rakam 173 bin 886 TL’ye yükseldi. Yani yüzde 600 oranında artırmışlar. Üstelik iskelemi belediye 2008’de yıkmıştı. Ama Mal Müdürlüğü’nün tahakkukunda 170 metrekarelik iskele görünüyor ve buna ecrimisil yazmışlar” dedi.

Google Earth’ten Bakıp Fiyat Belirliyorlar İddası 

Mal Müdürlüğü’ne, “İskelem olmadığı halde neden ecrimisil yazdınız?” diye sorduğunda, “Google Earth’den görüyoruz” dediklerini ileri süren Beytorun, şöyle devam etti: “Yani vergi memurları işletmeyi görmeden, haritadan bakarak ecrimisil yazmış. Ayrıca, 2012’de 16 bin lira vergi matrahı, yani kazancı olan bir işletmeyim. Yazın üç ay çalışıyoruz, bunun iki misli nasıl olur da ecrimisil öderim? Mal Müdürlüğü’nün 173 bin lira ecrimisil istediği yerden ayrıca işgaliye olarak belediye 20 bin lira daha istiyor. Sahili bize satsalar daha iyi. Evimizi, arabamızı satsak bu paraları ödeyemeyiz. Çıldırmak üzereyiz, elime bir bidon benzini alıp önümüzdeki günlerde maliyenin kapısına dayanacağım, çarem kalmadı.”

Tesislerinizi Açmayın Diyorlar 

Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER) Yönetim Kurulu Üyesi Toros Demirdöven de turizmcilerin maliyeden gelecek ecrimisil tahakkuklarının kâbusu ile uyuyamaz hale geldiğini söyledi. “Hergün bir feryat yükseliyor” diyen Demirdöven şöyle konuştu: “2009- 2013 yılı için ödenmesi istenen ecrimisil bedellerinin tahakkunu 2014 Ocak ayında yapıyorlar. Esnaf 2008 yılı için ödeyeceği parayı 2014 yılında öğreniyor. Böyle adalet, böyle vergi sistemi olur mu? Başta ecrimisil fiyatlarını açıklasalar belki o sahili,iskeleyi ve şezlongları kullanmayacaktık. Geriye dönük cezalandırma olur mu? El insaf. Bu rakamları valiye, Turizm Tanıtma Genel Müdürlüğü üst düzey yöneticilerine, kaymakama herkese 5 yıl önce de anlatmıştık, şaşkınlık içinde kalmışlardı. Bu ecrimisil fiyatları uygulanacak olursa yüzlerce otel, restoran kapısına iflas bayrağını asar, bu kararla turizmcinin üzerine ölü toprağı serptiler.” dedi.

İşletmelerini Satsalar Bu Ecrimisili Ödeyemezler

Bodrumlu turizmciler bu ecrimisil oranlarının arttırılması ile yüzlerce tesisin iflas bayrağını çekeceğini savunan Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon ise, şunları söyledi: “Öyle ecrimisil yazılan yerler var ki adam oteli satsa o parayı ödeyemez. İnsanın kazandığının on misli ecrimisil nasıl yazılır? Sadece odamıza kayıtlı bin işletmeci şu anda mağdur ve şokta. Ecrimisil bedelleri yüzde 600 oranında arttırıldığını öğrenince şok olduk. İnanması zor ama tam 1.5 milyon lira ecrimisil ödeyecek otel var. Bu rakamları ödemek mümkün değil. Yarın acil olarak Kaymakam ve Mal Müdürlüğü yetkilileri ile görüşeceğiz. Ödenmesi mümkün olmayan bu rakamların makul vicdana ve mantığa uygun seviyelere indirilmesini isteyeceğiz. Sezon öncesinde sahilde yerleri bulunan esnafa yaşatılan bu şok, turizmde altın yumurtlayan tavuğu kesmekten başka bir şey değil.”dedi. Kaynak:DHA

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments