Otel Fizibilite Çalışması ve Otel Proje Analizi Nasıl Yapılır ?

0
5718

Otel Fizibilite Otel Fizibilite Çalışması Nedir?

Bir fizibilite çalışmasının en temel amacı önerilen bir iş projesinin ekonomik canlılığını ölçmek ve değerlendirmektir.Fizibilit yeni bir yatırım kararı alınması durumunda yatırımcıların uygulamacıların ve finansman sağlayıcıların ihtiyaç duyduğu çalışmalardır. Bu fizibilite çalışmalarının içeriğindeki verilere dayanarak gayrimenkul yatırım kararları alınır ve uygulamaya geçilir veya uygulamadan vazgeçilebilir.

Otel fizibilite çalışmasına başlamadan önce şu soruya cevap aramak gerekir ‘‘Bu iş projesi ekonomik anlamda mantıklı bir yatırım mıdır”?Bir yatırım projesinin başarılı olabilmesi için fizibilite çalışmasının önemi büyüktür, bu sebeple bir projenin gerçekleşmesi için, tüm olasılıklar, analizler, pazar araştırmaları fizibilite çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Yeni bir otel geliştirme veya bir oteli konumlandırılması projesi mi düşünüyorsunuz? Bu yüzden genel ekonomik kazanımlar oluşturulurken, otelin proje maliyeti ağır basar ve bu yüzden otel fizibilite çalışması gereklidir

Fizibilite çalışması aynı zamanda, projeyi geliştirme aşamasında, planlama sürecini görmek, karar almak ve desteklemek için kullanılır. Bu iş kavramına uygun olup olmadığını belirlenirken karar vericilere yardımcı olmak için kullanılmaktadır öneriler ve sınırlamalar içeren bir analitik araçtır. Birçok iş fikirleri arasında, sadece bazıları ticari olarak yaşayabilirler. Bu sebeple bir fizibilite çalışması daha fazla yatırım israfını karşı korumak için etkili bir yoldur.

 

OTEL FİZİBİLİTE

1.ARZ VE TALEP DİNAMİKLERİ Özel Pazar araştırması yapılmadır. Profesyonel bu işi yapan firmalardan yardım destek alınmalıdır. Yerel turizm ofislerinden ayrıntılı raporlar alınabilir. Mevcut otel konaklama tesislerini, kalite bölümlerini, odalarını ve arz ve taleplerini araştırın ve gözden geçirin.

2.YAPI VE ORTALAMA FİYATLAR Talep projeksiyonlarını kullanarak, tahmini doluluk ve oda fiyatlandırması yapabilirsiniz aynı zamanda otelin yerel pazarda nasıl konumlandırabileceğinizi bilebilirsiniz. Elde edeceğiniz verilerle birlikte otellinizin güç, zayıf yanlarını, rakip otel karşılaştırmaları yapabilirsiniz.

3.OTEL GELİR PROJEKSİYONLARI Bir otelin fizibilite çalışması için oda gelirini ve toplam geliri tahmin etmesi gerekir. Ve 5 yıllık bir öngörü yapması şarttır. Finansal analiz otel yatırımcılarının olmazsa olmaz yöntemleri arasındadır Finansal analizi kullanarak ortalama doluluk oranlarını, oda fiyatlandırmalarını, oda satış gelirlerini hesaplayabilirler. Otellerin bir diğer gelirleri arasında olan gıda ve içerek hizmetlerini misafir başına hesaplayıp güzel bir gelir elde etmeleri mümkündür. Bunla beraber toplantı konferans satış gelirleri otellerin karını yükseltmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

4.OTEL GİDER PROJEKSİYONLARI Otelin fizibilite çalışmasından sonra, gelir modeli ile giderleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. İşletmemizin maliyetleri üzerine çalışılması gerekir ilgili bölümler maliyetleri hesaplar ve sonuca göre strateji belirlenir. İkinci önemli nokta, sabit giderler analizidir Bu tahmini giderler elektrik, bakım, yönetim ücreti, satış pazarlama giderleri, franchise ücreti gibi Otel işletmesinin sahip olduğu diğer maliyetler; sigorta, fiyatlar, mobilyalar, takım. Otellerin giderlerini hesaplayıp işletme maliyetlerini belirlemeleri gerekir.

 

 

OTEL FİZİBİLİETESİ

 

5.NET FAALİYET GELİRLERİ MODELİ Otellerin fizibilite çalışması esnasında net faaliyet geliri finansal model kullanılır. Bu duyarlılık analizi sonrası ( sadece YR 1 & 5 daha az gelir projesinin etkisi uygulanabilir). Tüm bu tahminler geliştirme veya bir oteli yeniden konumlandırma maliyeti ile karşılaştırılabilir.

6.OTEL FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI ROI Otel fizibilite çalışmasında; yatırım maliyetinin cazip olup olamadığını değerlendirmek gerekir. Fizibilite çalışmasında borç ve öz kaynak finansmanı gerektiriyorsa, kredi ve yatırımcılar için yeterli geri dönüşümü sağlayabilecek mi? Bu konuda çok sayıda analiz seçenekleri mevcut. Net gelir modellerini kullanarak kısa zamanda karar alınabilir.

a) NBD Net bugünkü değeri

b) İç verim oranı iç verim oranı

c) DCF indirimli nakit akışı

Bu değerlendirme yöntemleri en yaygın olanlarıdır. Sermaye akışı yöntemi de en yaygın olan yöntemler arasındadır. Bankalar ve kredi ile çalışanlar daha çok iç verim oranını kullanmayı tercih ederler ( otel operatörleri ve kurumsal finansman şirketleri). Çoğunlukla en olumlu olan NBD yöntemidir ve herkes tarafından tercih edilen bir sistemdir.

SONRA Kİ ADIMDA  NELER OLUYOR?

Otel yatırımcısı veya geliştiricisi otel fizibilite çalışması sonuçlarını gözden geçirir. Büyük bir ihtimalle ortakları ve kredi danışmanları olacaktır. Projenin devam mı etmeli yoksa iptal mi edilmedi konusunda yeni tanımlamalar yapacaklardır.

 

KAYNAK: http://mikemetcalfe.com

Çeviri: Bütün çeviri hakları oteldegerleme.com’a aittir.Kaynak gösterilmeden ve izinsiz kullanılası yasaktır.