Jones Lang LaSalle Açıkladı Otel Yatırımcısı Türkiye’ye Yöneldi

0
754

   

Jones Lang LaSalle Avrupa’da pazar daraldı,otel yatırımcısı Türkiye’ye yöneldi

Otel yatırım danışmanlık şirketi Jones Lang LaSalle Hotels Avrupa’nın CEO’su Mark Wynne-Smith, Türkiye’nin önemli bir pazar olması nedeniyle operatör ve yatırımcıların ilgisini çektiğini belirterek, İstanbul’un, 10-15 yeni oteli daha kaldırabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Avrupa’daki pazarın daralması nedeniyle Türkiye’ye yönelen otel yatırımcıları, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de otel satın alma, işletme ya da yeni otel kurmak için arayışlarını hızlandırdı. Otel yatırım danışmanlık şirketi Jones Lang LaSalle Hotels Avrupa’nın CEO’su Mark Wynne-Smith, Türkiye’deki otellerle şu anda ilgilenen başlıca altı hisse senedi yatırımı şirketi (private equity) ve 6 kurumsal şirket bulunduğunu belirterek, Ruslar ve Kazaklar yanında batılı yatırımcıların da Türk otelleri gözlediğini söyledi. Türkiye’nin önemli bir pazar olması nedeniyle operatör ve yatırımcıların burada yeni arayışlar içinde olduğunu aktaran Wynne-Smith, Starwood, Sheraton, Hilton ve Intercontinental Grup’un da aralarında bulunduğu otel zincirlerinin yeni oteller için Türkiye pazarıyla ilgilendiğini kaydetti.

Mark Wynne-Smith

15 YENİ OTEL KALDIRABİLİR

WynneSmith, geçen yıl Türkiye’ye sadece Ak Yatırım vasıtasıyla 24 gayrimenkul yatırım fonunun geldiğini dile getirerek, Starwood gibi otel işletmecileri, Asyalı büyük şirketler, Marriott gibi batılı markaların Türkiye’ye ilgisinin olduğu söyledi. Wynne-Smith, Divan, Dedeman, The Marmara gibi yerel markaların da büyümek istediğine işaret etti. İstanbul’un, Londra ve diğer büyükşehirlerle karşılaştırıldığında nüfusuna ve büyüklüğüne göre oda sayısının daha düşük olduğunun altını çizen Smith, “Araştırmalar şehrin 3-4 bin yeni odayı daha kaldırabileceğini gösteriyor. Londra’da 60 bin anahtar var. İstanbul’da ise anahtar sayısı 9 bin. İstanbul, hepsinin aynı anda açılmaması kaydıyla 10-15 yeni oteli daha kaldırabilecek kapasiteye sahip” dedi.

TÜRKİYE’DE POTANSİYEL BÜYÜK

Jones Lang LaSalle Avrupa CEO’su Mark Wynne-Smith, otelcilik yatırımlarını çekmede ekonomik durumun ve destinasyonun çekiciliğinin önemli olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de büyük potansiyel gördüğünü, pazarlama faaliyetlerinin daha sofistike hale getirilmesiyle otellerin daha iyi performans göstereceğini dile getirdi. Wynne-Smith, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki otellere gösterilen ilgide odabaşına elde edilen gelir düzeyinin önemi büyük. İstanbul’da odabaşına gelir 130 Euro. Doluluk oranları da yüzde 70 civarında. Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki diğer ülkelerde gelirlerinde fazla artış görülmüyor. Türkiye’de, 2004 yılından beri otel gelirlerinde yüzde 50 oranında artış sağlayanlar var.”

TÜRK OTEL YATIRIMCILARININ GÖZÜ DOĞU AVRUPA VE TÜRK CUMHURİYETLERİNDE 

Otel yatırım danışmanlık şirketi Jones Lang LaSalle Hotels Avrupa’nın CEO’su Mark Wynne-Smith, Türk yatırımcılardan yurtdışında otel arayışı içinde olanlar bulunup bulunmadığı şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı: “Türk şirketleri, Doğu Avrupa, Rusya ve Kazakistan’da çok aktif. Kültürel bağlar da olduğu için Türk Cumhuriyetleri’nde ABD markalarına bile meydan okuyorlar. İsim veremiyoruz ama bu ülkelerde otel sahibi olmak isteyen bazı Türk bankalar ve operatörler var.”

TOPLAM 9.2 MİLYAR DOLARLIK İŞLEME İMZA ATTI 

 

Dünyanın lider otel yatırım danışmanlık şirketleri arasında yer alan Jones Lang LaSalle, Türkiye’de kendi ofisini kurdu. Türkiye’de ofisini genişletmeyi planlayan şirket, Türkiye’deki birçok otel satın alması ve satışına imza attı. Jones Lang LaSalle, dünyada bugüne kadar 9,3 milyar dolar değerinde 186 otel işlemine imza attı. Şirket, 187 uzmanıyla 14 ülkede 24 ofisiyle hizmet veriyor.

TÜRKİYE PAZARI ÇEKİCİ OTEL PERFORMANSLARI YÜKSEK 

Mark Wynne-SmithKuzey Avrupa’da fiyatların yükseldiğine ve her satılık otel için beş alıcının bulunması nedeniyle ürün açığı oluştuğuna dikkat çekerek, “Avrupa’da fiyatlar çok çıktı.Kuzey Avrupa’da otel almak zor Fakat Türkiye pazarının çekiciliği fazla. Fiyatlar daha düşük. Gelir açısından otel performansları iyi. Türkiye’de, otelcilik alanında yatırımcıların gelecek beş yıl içinde gördüğü büyük fırsatlar var” diye konuştu.

KONGRE MERKEZİ KURUN,DAHA FAZLA YATIRIM ÇEKİN

Mark Wynne-Smith, Türkiye’nin daha fazla otel yatırımı çekmesi için yapması gerekenleri ise,”Daha fazla yatırım çekmek için gelişimi kolaylaştırmak gerekiyor. Süreçler şeffaf olmalı. Bununla beraber doğru yerel partneri seçmek gerekir. Türkiye kendini geliştiriyor. İstanbul, önemli kongre ve sergi merkezi olabilir. Bu oteller için daha fazla potansiyel yaratır. Şehri bu yönde geliştirmek yatırımcıları daha istekli hale getirir” şeklinde sıraladı.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments