Turizme 2 Ayda 764 Milyon Liralık Teşvik Belgesi

0
666

Ekonomi Bakanlığı, Şubat 2014 dönemi Yatırım Teşvik Belgeleri Listesi’ni açıkladı.Resmi Gazete’de yayımlanan listeye göre, turizm alanında toplam 16 yeni yatırıma teşvik verilecek.

Turizme 767 Milyon TL’lik Yatırım Belgesi 

Yılın ilk iki ayında turizm sektörünce 49 yeni turizm yatırımı için 764 milyon liralık yatırım teşvik belgesi alındı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından yapılan derlemeye göre, turizm sektörün ocak-şubat aylarında 49 yeni turizm yatırımı için toplam 764 milyon liralık yatırım teşvik belgesi aldı. Toplamda 13 bin 260 yeni yatağın yapılacağı yeni projelerle 3 bin 61 kişiye istihdam sağlanacak.Yatırım projelerinde ilk sırayı yüzde 24,5 ile Antalya ve İstanbul alırken, bu şehirleri Muğla, Mersin, Çanakkale ve İzmir izledi.Yeni projelerle yaratılacak istihdamın illere göre dağılımında Antalya, yüzde 46 ile ilk sırada yer aldı. Antalya’yı yüzde 21 ile İstanbul takip etti. Muğla, İzmir ve Mersin de ilk 5 şehir içinde bulunuyor.

5 yıldızlı bir otel yatırımı komple yeni yatırım adı altında teşvik alırken, bir diğer 5 yıldızlı otel ise modernizasyon teşviği aldı. 4 yıldızlı dört otele komple yeni yatırım teşviği verilirken, 4 yıldızlı bir otelde modernizasyon başlığı altında teşvik aldı. Şubat ayında 3 yıldızlı üç otele, bir butik otel yatırımına ve bir tane de özel konaklama tesisine yatırım teşvikleri verildi.

En Yüksek Yatırım Teşviği Antalya’ya 

Yatırım teşviği alan komple yeni otel yatırımları arasında en büyüğünü 33 milyon TL’lik yatırım bedeli öngörülen Karalar Oto. Zirai Aletler Pet. Ürün. Kuy. İnş. Turizm Tic. ve San. Ltd. Şti.’nin Antalya’da yapacağı 4 yıldızlı 456 yataklı otel yatırımı oldu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments