Kapadokya’da Hedef 5 Milyon Turist

0
805

kapadokyaPeribacalarıyla ünlü Kapadokyaya, daha çok turist çekmek amacıyla bölgedeki turizm işletmelerinin değişik dünya kentlerindeki turizm fuarlarında “Destination Cappadocia” sloganı ile başlattığı tanıtım atağı sürüyor. Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Ahmet Tok, Dünya Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, bölgeye gelen turist sayısının azlığından yakınarak, “Kapadokya, doğal zenginliklerin kültürel değerlerle iç içe olduğu kendine özgü bir turizm merkezi. Dünyanın en ilginç yeryüzü şekillerinden biri kabul edilen peribacaları, yeraltı kentleri ve kayadan oyma dini ve evsel mekanları ile Türkiye’nin önde gelen turizm merkezleri arasında yer alıyor. Ne var ki; bu denli sıradışı bir konuma sahip olmasına karşın bölgeye gelen turist sayısında dişe dokunur bir artış olmuyor. Biz, bölgede faaliyet gösteren turizm işletmeleri olarak, Vilayetin de desteğini alarak dünyanın belli başlı kentlerinde geniş kapsamlı bir tanıtım kampanyası başlattık” diye konuştu.

Kapodokya’yı Yılda 2.6 Milyon Turist Ziyaret Ediyor

Ahmet Tok, turizm fuarlarına katılma kararının, bir süre önce Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan başkanlığında yapılan Kapadokya Turizm Altyapı Hizmet Birliği (KAPHİB) toplantısında alındığını belirterek, “Kapadokya’yı yılda ortalama 2.6 milyon turist ziyaret ediyor. Oysa bu sayı en az 5 milyon olmalı. KAPHİB, Kapadokya’nın daha etkin şekilde tanıtımı için, işletmelerce ‘ölü sezon’ olarak tanımlanan Eylül-Mart dönemlerinde bölgeye en fazla turist transferinin sağlandığı ülkelerdeki çeşitli fuar ve borsa etkinliklerine katılma kararı aldı” diye konuştu.

Tok’un verdiği bilgiye göre, “Destination Cappadocia” sloganı ile başlatılan tanıtım etkinliğine KAPHİB öncülüğünde, Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği, TÜRSAB Kapadokya Seyahat Acentaları Yürütme Birliği, Kapadokya Rehberler Odası, Kapadokya Rehberler Derneği ve Kapadokya Turizm Profesyonelleri Derneği Skal INT katılıyor. Adı geçen kuruluşların destek ve katkıları ile eylül ayının ilk haftasında Brezilya’nın Sao Paulo kentinde açılan ABAV Turizm Fuarı’na, ardından da Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen JATA Dünya Seyahat Fuarına katılım gerçekleştirilerek bölgenin tanıtımı yapıldı.

Kasım’ın ilk haftasında Londra WTM World Travel Market Fuarı ve bu ay İzmir Travel Turkey’de stant açan birlik, 15-18 Ocak 2014’de Holanda’da açılacak UTRECH Turizm, 22-26 Ocak 2014’de Madrid FİTUR Turizm, 30 Ocak-2 Şubat 2014 İstanbul EMİTT ve 13-16 Şubat İtalya’da açılacak Milano BSTT Milano fuarları ile 5-9 Mart 2014 tarihleri arasında Berlin ITP Berlin Turizm Borsası’na katılmaya hazırlanıyor.KAPTİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tok, turizm fuarlarının bölgenin tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını belirterek “Kapadokya Turizm Altyapı Hizmet Birliği bölgenin daha etkin şekilde tanıtımı için gayret sarf ediyor. Vilayet bu konuda çok hassas. Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Birliğin çalışmalarıyla bizzat ilgileniyor. Nitekim KAPHİB’in aldığı kararlar doğrultusunda turizm fuarlarına katılım gerçekleştirilerek Kapadokya’nın tanıtımı yapılıyor. Geçmişte olduğu gibi içinde bulunduğumuz dönemde de katıldığımız tüm fuarlardan olumlu izlenimlerle ayrıldık” diye konuştu

Müze ve Ören Yerlerinin Yıllık Geliri 10 Milyon TL

Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden Kapadokya’yı 2012 yılında 2 milyon 572 bin 816 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. İl Turizm ve Kültür Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, peri bacaları, oyma kaya kiliseleri, yeraltı şehirleri ve sıcak hava balon turlarıyla ünlü Kapadokya bölgesindeki tarihi ve turistik yerleri gezen turist sayısı, bir önceki yılın rekorunu kırarak, ilk kez 2.6 milyon turiste yaklaştı. Kapadokya’yı 2011 yılında 2 milyon 511 bin 955 yerli ve yabancı turist ziyaret etmişti. Bölgede en çok ziyaret edilen mekanlar arasında Göreme Açıkhava Müzesi, Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleri ilk sıralarda yer aldı. Kapadokya’da Göreme Açıkhava Müzesi başta olmak üzere Zelve, Açıksaray, ve Mustafa Paşa Ören Yeri, Nevşehir, Ürgüp, Hacıbektaş Veli Müzesi, Çavuşin, Gülşehir St. Jean, Mustafapaşa Constantin- Eleni, Karanlık, Tokalı ve El Nazar Kiliseleri ile Özkonak, Tatlarin, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık bulunduruluyor. Kapadokya’da müze ve ören yeri ziyaretlerinden yılda ortalama 10 milyon lira gelir elde ediliyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments