Üçkuyular’daki Benzin İstasyonu Arazisi Satıldı

0
599

Konak Belediyesi’ne ait Üçkuyular’daki Arazisinİ Sattı

Akaryakıt sektörü ,ekonomik büyüklüğü, sınai ve ticari faaliyetlere olan doğrudan etkisi nedeni ile ülkemizin en önemli sektörlerinden birisidir. Ekonomik büyüklükleri açısından bakıldığında petrol sektörünün en büyük parçası olan akaryakıt sektörü 25 milyar dolar büyüklüğünde, yıllık 17,5  katrilyonluk vergi geliri yaratan, Türkiye’nin enerji ihtiyacında önemli bir paya sahip olan bir sektördür. Ülkemizde belediyeler sahip oldukları arazilerini şehirlerine yeni yatırımların gelmesi ve iş istihdamı oluşması için satma kararı alıyorlar. En son olarak Konak Belediyesi  sahip olduğu Üçkuyular‘da ki arazisini satışa çıkarmıştı ve geçen günlerde ihale beklenenin üstüne bir teklif verilerek arazi benzin  istasyonu yatırımı için satıldı.

Konak Belediyesi’ne ait Üçkuyular’daki arazi rayiç bedelin üstünde sattı.Konak Belediyesi MERBEL AŞ’ye ait Üçkuyular benzin istasyonu arazisi ihalesi Fuar Evlendirme Dairesi’nde gerçekleşti.Konak Belediyesi web sitesinden de canlı olarak yayınlanan açık ihalede beş katılımcının teklifleri değerlendirildi.Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, ihale öncesi gerçekleşecek satışın herkes için hayırlı olması dileğinde bulundu. Başkan Tartanaçık bir ihale gerçekleştirildiğini vurgulayarak şunları söyledi: “İşletmesi değil mülkiyeti bize ait olan bu arazinin satışını gerçekleştirerek daha çağdaş,verimli, işçiden emekçiden yana ve üretici anlayışla değerlendirmek için buradayız. Ben açık ihale olmasını özellikle istedim.2886 sayılı yasaya tabi bir açık ihaleyle herkesin katıldığı bir ortak duyarlılık ortaya koyduk. Belediye için de daha üretken, belediye kimliğine ve varlığına yakışır bir yatırımla bu kaynağı en üst düzeyde değerlendirmeye çalışacağız. Herkes için hayırlı olmasını diliyoruz.”

Orta Gayrimenkul Yatırım Turizm A.Ş, Opet Akaryakıt A.Ş, Seç Akaryakıt A.Ş, Tutka Eğitim-Tüketim Malzemeleri A.Ş ve İstiridye Petrol Sanayi A.Ş’nin katıldığı ihalede kapalı şekilde gelen ilk tekliflerin açılmasını ardından, en yüksek teklifi veren üç katılımcı arasında açık arttırma başladı. Orta Gayrimenkul Yatırım Turizm A.Ş 40milyon 50 bin artı KDV ile en yüksek teklifi verirken,Opet Akaryakıt A.Ş 39 milyon 100 bin TL, Seç Akaryakıt A.Ş ise 39 milyon TL ile ilk üç teklifi oluşturdu. İlk tekliflerin ardından açık arttırtmada üç katılımcı ihaleyi kazanmak için çekişti. En az 500 bin TL artırımlarla süren çekişmenin beşinci turunda seç Akaryakıt A.Ş ihaleden çekildi. Daha sonra iki katılımcı arasında devam eden rekabet sekizinci teklife kadar sürdü. Opet Akaryakıt A.Ş 47 milyon 250 bin TL teklifinden sonra ihaleden çekildi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments