Akaryakıt İstasyonları Perakende Noktası Oldu

0
1827

Türkiye’de 13 bin akaryakıt istasyonu bulunuyor.Akaryakıt Sektörü’ndeki büyük rekabet bu istasyonları adeta bir perakende noktası haline getirdi. Hizmet kalitesini artırarak rekabette öne geçmek isteyen şirketler, istasyonlarda açtıkları farklı konseptlerde yeme-içme noktaları ve hatta ödeme istasyonlarıyla fark yaratmaya çalışıyor. Akaryakıt İstasyonları , şirketleri yeni stratejiler geliştirmeye itiyor. 

Akaryakıt İstasyonları Perakande Yarışında 

Ekonomist dergisinden Burcu Tuvay’ın araştırmasına göre; Akaryakıt satış marjlarında daralma ve promosyon yasakları, işletme sahiplerini ek gelir yaratmaya zorluyor. Bu sebeple, akaryakıt istasyonlarında yeme-içme mekânlarından internete kadar pek çok farklı hizmet veriliyor. Gelişen rekabet ortamında ayakta kalmaya çalışan şirketler, sürekli yeni projeler geliştirip farklılaşmaya gidiyorlar. Örneğin Shell,Kahve dünyası’ndan  sonra tüm dünyadaki özel sandviç markası Deli2go’yu Türkiye’ye getirirken ,Kadoil bir ödeme noktası markasıyla anlaşmaya çalışıyor.Bununla birlikte, Opet Nescafe ile anlaşırken, BP yeni projeleri test ediyor. 

Türkiye genelinde bin 39 istasyonla hizmet veren Shell & Turcas, yeni konsept denemelerine başlayan markalardan biri. Shell istasyonuna gelen müşterinin alışveriş deneyimini daha verimli ve keyifli bir hale dönüştürmek için yeni konseptler geliştirdiklerini ifade eden Shell & Turcas Petrol Perakende Pazarlama Müdürü Günden Yılmaz,“Kahve Dünyası ortaklığıyla geliştirdiğimiz kahve köşesinde müşterilerimizin Shell deneyimini daha keyifli bir hale getirmeyi amaçlıyoruz. 

Bu köşelerin şu anda dört ilde, 15 istasyonda denemeleri başladı. 2014 hedefimiz Kahve Dünyası ile işbirliğimizi genişleterek, daha fazla istasyona kahve köşesi uygulamasını getirmek”diyor.Otomatik makinelerin kullanıldığı bu köşelerde, taze kahve çekirdeklerinin öğütülmesiyle oluşturulan altı farklı ürün müşterilere sunuluyor. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments