Akaryakıt İstasyonu Bayilik Süreci

0
971

Akaryakıt İstasyonu ,Bayilik lisansı sahipleri piyasada, lisanslarında düzenlenen alt başlığa göre akaryakıt bayisi, ihrakiye bayisi; kategoriye göre ise istasyonlu bayi ve istasyonsuz bayi olarak bayisi olduğu dağıtıcıdan temin ettiği akaryakıt veya ihrakiyenin kullanıcılara satışı faaliyetinde bulunabilir. Aynı kişiye veya aynı adrese farklı kategoriden bayilik lisansı verilemiyor.

Akaryakıt İstasyonu Bayilik Lisansı Kapsamında Yürütülebilecek Faaliyetler

Akaryakıt İstasyonu ,Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinin 37.maddesine göre; Bayilik lisansı sahipleri piyasada, lisanslarında düzenlenen alt başlığı göre akaryakıt bayisi, ihrakiye bayisi; kategoriye göre ise istasyonlu  bayi ve istasyonsuz bayi olarak bayisi olduğu dağıtıcıdan temin ettiği akaryakıt  veya ihrakiyenin kullanıcılara satışı faaliyetinde bulunabilir.

Türkiye Akaryakıt Sektörü kitabı yazarı Dr. Ayhan Erdem’in verdiği bilgilere göre; İstasyonlu akaryakıt bayileri, lisansları  kapsamındaki akaryakıt istasyonları yoluyla, lisansına işlenmek ve gerekli tedbirleri almak kaydıyla, tarım sektörünün ihtiyaçları için tanker ve köy pompası vasıtasıyla LPG hariç akaryakıt satışı yapabilir. Bayilik lisansı sahipleri, lisanslarına işlenmesi ve taşıma lisansı sahiplerinin taşıma araçlarında istenen kriterleri sağlaması koşuluğla, ayrıca lisans almaksızın kendi araçları ile taşıma yapabilirler.

Bayiler, bayisi oldukları dağıtıcının lisansının iptal edilmesi halinde, sözleşmenin feshini beklemeksizin başka bir dağıtıcı ile sözleşme imzalayabilir. Bayiler, bayisi oldukları dağıtıcının faaliyetinin geçici olarak durdurulması halinde ise, dağıtıcının yeniden faaliyete geçmesini beklemeksizin, faaliyetinin geçici olarak durdurulduğu süre ile sınırlı olmak kaydıyla başka bir dağıtıcıdan akaryakıt temin edebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments