Lojistikte Dönüşüm Mümkün Mü ?

0
387

Hükümetin Türkiye’yi küresel lojistik pazarının en önemli aktörlerinden birine dönüştürme hedefi gerçekleşebilecek mi? Türk taşımacılık sektörü, tarihinin ne önemli dönüşümüne hazırlanıyor. 10’uncu kalkınma planı ve yatırım ortamını iyileştirme koordinasyon kurulu eylem planlarının hayata geçmesiyle, Türk nakliyeciler, küresel lojistikte pazarının en önemli aktörlerinden biri haline gelecekler. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 10’uncu Kalkınma Planı dönemine ilişkin olarak ” Türkiye’nin bu dönemde bölgesel lojistik bir üs olmasını amaçlıyoruz ” diye ifade ettiği hedefler, Yatırım Ortamını iyileştirme Koordinasyon Kurulu’nun eylem planları ile takvime bağlanmış bulunuyor.

Lojistikte Dönüşüm

Fortune Dergisi’nden Nurhan Yönezer’in verdiği bilgilere göre Kalkınma Planı’nda ” Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüş Programı ” yer alıyor. Lojistiğin büyüme potansiyeline katkısının artırılmasının amaçlandığı bu programla Türkiye’nin Lojistikte Performans Endeksi’nde ilk 15 ülke arasına girmesi hedeflenmekte. Bunun için strateji ve kurumsal yapılanmaya gidecek, altyapı iyileştirecek, gümrük işlemlerinde etkinlik sağlayacak ve büyük ulaştırma altyapı yatırımları tamamlanacak.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bu hedeflerle Türkiye’nin lojistikte bölgesel bir üs haline gelirken, aynı zamanda lojistik maliyetlerinin de düşürüleceğini söylüyor. Bu kapsamda büyük ölçekte liman kapasiteleri hayata geçirilecek, limanların demiryolu ve karayolu bağlantıları tamamlanacak, havayolu sektöründe İstanbul’un uluslararası bir aktarma ve bakım-onarım merkezi olması desteklenecek.

Eylem planı 2014 yılı haziran ayına kadar yurtdışında lojistik merkezler kurulması ve alternatif ihraç güzergâhlarının oluşturulmasını ve Rusya, Çin gibi potansiyel oluşturan ülkelerde lojistik merkezlerin kurulmasını amaçlarken, aynı zamanda Türkiye Lojistik Master Planı’nın tamamlanmasını öngörüyor.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği ( UND ) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Türkiye’nin lojistik kapasitesini ve avantajını geliştirmesi halinde, ihracatını yüze 30 artırma imkanına sahip olacağını vurgulayarak , ” Özellikle büyük kentlerimizde, halen dağınık ve verimsiz şekilde yapılanmış olan lojistik faaliyetlerin tek merkezde toplanmasıyla elde edilecek verimlilik artışı, lojistik faaliyetlerde etkinliğin artması, nihayetinde lojistik hizmetlerimizin ve dış ticaretimizin rekabet gücünü artıracak” diyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments