Erbaa’da Ray Otobüs Projesi

0
545

Ray Otobüs ProjesiFizibilite Çalışmasının Önemi

Fizibilite çalışmaları, planlanmakta olan yatırımların ekonomik olarak gerçekleştirilebilir olup olmadığı konusunda bilgi vermeyi amaçlar.Bu çalışmalar, planlamanın güvenilirliğini artırır ve projelerin yatırımcı,stratejik ortak ve hissedarlara sunumunu kolaylaştırır.Fizibilite çalışmaları genellikle, kapsamlı iş planları üzerinden gerçekleştirilir ve yatırım projelerinin farklı operasyonel ve finansal varsayımlar altında gerçekleştirilebilir olup olmadığını raporlar.İstanbul Gayrimenkul Değerleme ( İGD) fizibilite çalışmaları sırasında şirketler veya yatırımcılar tarafından oluşturulan iş planlarını kullanmaktadır. İş planlarının hazırlanmamış veya yetersiz olması durumunda, iş planlarının İGD  tarafından oluşturulması da söz konusu olmaktadır. İGD bir çok şirkete ve devlet kurumlarına  fizibilite çalışması danışmanlığı vermektedir.

Tokat’ın Erbaa ilçesinde ‘Ray Otobüsü’ Projesi Fizibilite Çalışması Başlatıldı.

Tokat’ın Erbaa ilçesi belediye meclis salonunda düzenlenen programda projenin tanıtımı yapıldı.Erbaa Belediye Başkanı  Ahmet Yenihan, Deniz Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nden emekli  Kadir Durmuş,Kültür ve Sanat Merkezi, Yöresel Ürünler Pazarı projesine danışmanlık yapan Ali Rıza Uzunöz ile birlikte projenin yapılacağı alanda saha incelemesi yaptıklarını kaydetti. Erbaa”yı kuzey, güney ve doğu, batı ekseni ulaşım aklarında birbirine bağlayacak ray otobüsü sistemini Erbaa’da kurmayı planladıklarını belirten Başkan Yenihan, “Sanayi, yeni hastane ve Park Vadiyi kapsayacak güzergâhta ilk etapta iki ray otobüsünün çalışmasını planlıyoruz.Kapasitesini yolcu miktarı belirleyecek.Adapazar’nda ray otobüsünün imal edildiği fabrikaları gezeceğiz. Orada teknisyen mühendislerle bir araya geleceğiz.İlerleyen zamanlarda bunu somut projeye dönüştürerek, ihale edeceğiz. Bunu bir devrim olarak tanımlıyor.Türkiye’de ilçeler içerisinde dizel ray otobüsü ilk defa Erbaa’da gerçekleşecek. Bu proje diğer belediye başkanlarına örnek olacak. Biz hayırlı proje için adım attık. Önce hayal ettik, hayallerimizi gerçekleştirmek içinde adım attık. Allah önümüze bir takım kolaylıkları çıkarttı. İmar planımızda yenilenme noktasında son noktayı koyma aşamasındayız” dedi.Başkan Yenihan, yaklaşık 5 milyon dolarlık projeyi uluslararası yoldan geçen kısmında sorun kalmadığını, ray otobüslerinin hangarı içinde eski yaprak tütün depolarını düşündüklerini söyledi.

Otobüsün Dünya Piyasasında ki Değeri 2.5 Milyon Dolar

Kadir Durmuş, ray üzerinde gidecek otobüsün hizmeti  Erbaa’da hizmet verecek olmasının son derece fizibil olduğu kanaatinde olduklarını söyledi. Memleketi  Erbaa’da projenin gerçekleşmesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade eden Durmuş, “Ray otobüsünün dünya piyasasındaki değeri 2,5 milyon dolar. Türkiye’de bu 1 milyon dolara imal ettirilebileceği kanaatindeyim. Bunlar tamamen bizim tahmini rakamlarımız. Şehir içinde ray otobüsünün çalıştırılması bugüne kadar Türkiye’ de gerçekleştirilmiş değil. Ancak yurt dışında var. Otobüs yerine ray otobüsü çalışıyor.” diye konuştu.

zp8497586rq