Basın Ekspres’te Ofis Kiraları Düştü

0
1110

B sınıfı ofislerin % 40’ı boş kaldı, Basın Ekspres’te kiralar düştü. Merkezi İş Alanı (MİA) ilan edilmesinden sonra iş ve yaşam alanına dönüşmeye başlayan İstanbul Bağcılar Basın Ekspres aksındaki ofisler boş kaldı. Bölgedeki ofislerin kiralama fiyatlarında yüzde 10 ile 15 arasında düşüş yaşandı. Havaalanın yanı sıra, E-5 ve TEM gibi ana yollara bağlantı sağlayan aks, birçok yatırımcı ve ofis arayandan talep görüyordu. Ancak son gelişmeler bu talebi etkiledi.

A sınıfı ofislerde fiyat artışı yavaşladı

Yaklaşık 520 bin metrekarelik A sınıfı ve 56 bin metrekarelik B sınıfı olmak üzere toplam 576 bin metrekarelik kiralanabilir ofis alanına sahip bölgede A sınıfı ofis fiyatlarında artışı hızı geriledi. Aksa 2016 yılı sonuna kadar 270 bin metrekare kiralanabilir yeni ofis alanın daha eklenmesi bekleniyor. Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine göre;Doluluk oranlarının A sınıfı ofislerde yüzde 77, B sınıf ofislerde ise yüzde 60 seviyelerinde olduğu Basın Ekspres hattında Ağaoğlu’nun 212, Vizyon Park, İswest, GPlus gibi projeler tamamlanıp hayata geçerken, Mall Of İstanbul, Nurol Park, Capital Tower ve Batışehir’deki projeler de eklenecek yeni projelerden bazıları. Bölgedeki A sınıfı ofislerin birim kirası 9 dolardan başlayıp 20 dolar seviyelerine kadar ulaşmakta. B sınıfı ofislerde ise kiralama fiyatı 4 dolardan başlıyor.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, aks üzerindeki ofislerin kiralamalarının dolar ve euro üzerinden yapıldığını kaydederek, 17 Aralık sonucu oluşan yavaşlamanın bölgeyi de etkilediğini bu nedenle bölgedeki B sınıfı ofislerin kiralama fiyatlarında düşüş yaşandığını söyledi. Erilkun, daha önce 1900-2200 TL olan metrekare kiralarının bugünlerde 1600- 1800TL seviyesine indiğini kaydetti. Erilkun, Basın Ekspres hattına çok fazla yeni ofis gelmesinden dolayı A sınıfı ofislerin getiri hızının ise yüzde 10-15 gibi düşük bir seyirde arttığını söyledi.

Remax Oluşum Gayrimenkul Danışmanı Erhan Doğan da bölgedeki rayiç bedellerinin de yavaş yavaş oturmaya başladığını belirtti. İswest projesinde 1+1 ofislerin kiralama fiyatının 2 bin TL seviyesinden 1600 TL’lere indiğini aktaran Doğan, Ağaoğlu 212 projesinde ise 2 bin 500 TL’den kiralamaya çıkan 80 metrekarelik ofislerin de 1600 TL’ler bandından kiraya verilmeye başlandığını söyledi.

Oteller ve gelen kitle tetikledi ofis yatırımları başladı

Aks üzerinde yapılan otellerle birlikte bölgeye gelir düzeyi yüksek kitlenin gelmeye başladığını aktaran Remax Oluşum Gayrimenkul Danışmanı Erhan Doğan, “Bölgede oturan yüksek gelirli kesim evine yakın ofis arayışına girince , daha prestijli ofislere ihtiyaç başladı. Bu da nitelikli ofis projelerini gelişini destekledi” yorumunu yaptı. Doğan, birçok uluslararası firmanın bölgeye geldiğini belirtti. Aksın özellikle Hürriyet Gazetesi’nin eski binasının bulunduğu bölümü talep görüyor. Doğan, ulaşım avantajı ve diğer bölümün birkaç yıl önce yaşanan sel felaketinden daha fazla etkilenmesinden dolayı yolun Bahçelievler bölümünün daha fazla tercih edildiğini söyledi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments